لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با رهبران «حوثی‌ها» در صنعا دیدار و گفتگو کرد 


مارتین گریفیتس در فرودگاه صنعا در یمن
مارتین گریفیتس در فرودگاه صنعا در یمن

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، شکست تلاش‌ها در راستای برقراری آتش‌بس در آن کشور را «مایه یأس» خواند و بر ضرورت پایان جنگ یمن تاکید کرد.

آقای گریفیتس روز دوشنبه با حضور یافتن در پایتخت یمن گفت: «هیچکس از من مایوس‌تر نیست. یکسال و نیم صرف آتش‌بس، بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر حدیده، و شروع مذاکرات سیاسی کرده‌ایم که مسائل پیچیده‌ای هم نیست.»

او افزود: «صادقانه بگویم گاهی پیشرفت‌های خوبی هم داشته‌ایم و فکر کرده‌ایم به توافق نزدیک شده‌ایم، اما جنگ نمی‌گذارد.»

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن به خبرنگاران گفت ادامه درگیری‌ها در گوشه و کنار یمن، به ویژه عملیات تهاجمی شیعیان حوثی مورد حمایت ایران علیه مواضع نیروهای دولتی در مأرب، چشم‌انداز صلح در یمن را تضعیف کرده است.

مارتین گریفیتس در جریان سفر خود با رهبر حوثی‌ها در یک مکان سری و دیدار و گفت‌وگو کرد. او همچنین در دیدار با مقام‌های سعودی در عربستان و عمان، از شکست تلاش‌ها در راستای برقراری آتش‌بس ابراز تاسف کرد.

او با تاکید بر این که «جان میلیون‌ها نفر در خطر است و جنگ باید متوقف شود» و این که «نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر از جمله بیش از ۱۳ هزار غیرنظامی در جنگ هفت ساله یمن جان خود را از دست داده‌اند» بر ضرورت پایان جنگ یمن تاکید کرد.

بنا بر تازه‌ترین اعلام سازمان ملل، در حال حاضر ۲۱ میلیون نفر در یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. در این میان، نیاز ۱۲ میلیون نفر ضروری و فوری است. همچنین اعلام شده که شش میلیون نفر در یمن در سال جاری با کمبود غذا روبرو خواهند بود و شرایط نزدیک به قحطی برای نخستین بار در دو سال گذشته بار دیگر در حال روی دادن است.

XS
SM
MD
LG