لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

آمریکا حملات شورشیان حوثی یمن علیه عربستان سعودی را محکوم کرد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ششم فروردین حملات شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن علیه عربستان سعودی را محکوم کرد و آن را یک «تحریک آشکار» با هدف دائمی کردن جنگ خواند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت، حملات اخیر چند روز بعد از آن که دولت‌های عربستان و یمن تعهد خود را برای رسیدن به آتش بس و مذاکرات صلح اعلام کردند، انجام شده است.

وی حملات حوثی‌ها به خاک عربستان را یک «تحریک آشکار» و «جدیدترین مورد از رشته تلاش‌های حوثی‌ها برای ایجاد اختلال در عرضه جهانی انرژی و تهدیدی علیه مردم غیرنظامی» توصیف کرد.

آقای پرایس همچنین از طرف‌های درگیر در یمن خواست در مذاکرات صلحی که تحت نظارت سازمان ملل متحد پیگیری می‌شود شرکت کنند و با نمایندگان ویژه سازمان ملل و آمریکا در امور یمن در ارتباط باشند.

دولت پرزیدنت بایدن اعلام کرده است برای حل چالش‌های جهانی بر دیپلماسی تمرکز خواهد کرد. در همین راستا تیم لندرکینگ، نماینده ویژه ایالات متحده در امور یمن، راهی خاورمیانه شده است.

شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، از زمان ورود مستقیم ائتلاف ریاض به جنگ یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون، بارها اهدافی را در داخل خاک عربستان هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده‌اند.

این حملات در روزهای اخیر و در ششمین سالگرد ورود عربستان به جنگ یمن تشدید شده است.

حوثی‌ها روز پنجشنبه اهدافی را در نجران و جازان با پهپاد و موشک هدف قرار دادند، که بیشتر آنها توسط ارتش عربستان منهدم شدند. این حملات روز جمعه نیز با حمله پهپادی به خمیص مشیط ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG