لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

وزیر خارجه یمن در گفت‌و‌گو با رابرت مالی خواستار اعمال فشار بر تهران شد


رابرت مالی - آرشیو
رابرت مالی - آرشیو

سفارت یمن در آمریکا می‌گوید که احمد بن مبارک، وزیر خارجه این کشور، در گفت‌و‌گوی مجازی با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، ایران را به طولانی شدن جنگ در یمن از طریق حمایت از شورشیان حوثی متهم کرد.

سفارت یمن با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود گفته است که وزیر خارجه آن کشور در گفت‌و‌گو با آقای مالی، اعلام کرد ایران با استفاده از حوثی ها، امنیت و ثبات یمن و کل منطقه عربی را تضعیف کرده است. اظهارات این مقام یمنی در بیانیه ای روز جمعه ۷ خرداد منتشر شد.

بن مبارک از آمریکا خواست که برای متوقف کردن حمایت ایران از حوثی ها به ویژه از طریق ارسال قاچاقی سلاح، تهران را تحت فشار بگذارد.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، نیز روز جمعه اعلام کرد که با یک مذاکره کننده ارشد شورشیان یمن در خصوص نقشه راهی برای حل جنگ شش ساله این کشور، گفتگو کرده است.

یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر یک جنگ داخلی بوده است، زمانی که شورشیان حوثی بخش های وسیعی از شمال کشور و همچنین صنعا، پایتخت یمن، را تصرف کردند و دولت این کشور را وادار کردند که به تبعید برود.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی نیز در سال بعد در حمایت از دولت یمن وارد جنگ با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران شد. این جنگ بدترین بحران جاری انسانی جهان را رقم زده است.

به گفته مارتین گریفیتس، او پنجشنبه گذشته در مسقط، پایتخت عمان، با محمد عبدالسلام، مذاکره کننده اصلی حوثی‌ها، دیدار و گفتگو کرد.

گریفیتس در بیانیه ای گفت که در این دیدار درباره برنامه های سازمان ملل برای بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا، برداشتن محدودیت ها بر بندر حدیده، و یک آتش‌بس برای آغاز دوباره مذاکرات صحبت کرده است و از طرف های درگیر خواست از این فرصت در جهت حل درگیری بهره ببرند.

چند روز پیش از آن نیز، تیم لندرکینگ، فرستاده آمریکا در امور یمن، حوثی‌ها را به دلیل خودداری از دیدار با گریفیتس در یک دیدار پیشین، سرزنش کرده بود. الشرق الاوسط گزارش داده است که لندرکینگ همچنین با وزیرخارجه عمان درباره تحولات اخیر یمن و نیاز به پایان دادن به درگیری ها در این کشور گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG