لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

رئیس دفتر خامنه‌ای در مراسم معارفه محسنی اژه‌‌ای به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه ایران: باید نظام را «با چنگ و دندان» حفظ کرد


محسنی اژه‌ای
محسنی اژه‌ای

مراسم معارفه غلامحسین محسنی اژه‌ای به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه ایران روز دوشنبه ۱۴ تیر برگزار شد.

در این مراسم که برخی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس پیشین قوه قضاییه، در آن شرکت داشتند اژه‌ای خواهان جلوگیری از «تفحص و تجسس بی مورد و احیانا ورود به حریم خصوصی»، ایجاد آرامش «برای همه اقشار جامعه» و «ایجاد سازوکارهای گسترش آزادی‌های مشروع» شد.

این وعده‌ها و درخواست‌ها در حالی است که محسنی اژه ای در بیش از سه دهه گذشته در رده‌ها و مناصب بالای حکومتی و قضایی جمهوری اسلامی حضور داشته، و کارنامه قضایی او به دلیل نقش داشتن در نقض حقوق بشر با انتقادهای فراوانی روبرو بوده است.

وبسایت «عدالت برای ایران» محسنی اژه ای را به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر در ایران معرفی کرده که در مواردی مانند صدور احکام زندان برای روحانیون منتقد در دادگاه ویژه روحانیت، مشارکت در کشتار روشنفکران و منتقدان، توقیف نشریات و سرکوب روزنامه نگاران، حمله به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، و سرکوب، شکنجه و اعدام معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ابراهیم رئیسی در مراسم معارفه محسنی اژه ای او را یک «قاضی توانمند و توانا» معرفی کرد که «روحیه انقلابی» دارد.

محسنی اژه ای پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ و آغاز محاکمه شهردار وقت تهران، غلامحسین کرباسچی، به عنوان قاضی دادگاه شهردار پایتخت، و برخی مدیران ارشد شهرداری به چهره ای آشنا در میان مردم تبدیل شد. در آن زمان، برخی از تحلیل‌گران این دادگاه را انتقامی علیه کرباسچی، به دلیل نقش او در پیروزی خاتمی، می دانستند.

چند سال بعد از آن، نام اژه‌ای با جنجال بر سر «گاز گرفتن و پرتاب قندان» به سوی عیسی سحرخیز در جلسه مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت گره خورد.

در مراسم معارفه محسنی اژه‌ای، محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای هم سخن گفت و نظام جمهوری اسلامی را «یک نعمت بزرگ» دانست که «باید با چنگ و دندان آن را نگه داریم.»

رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای «قاطعیت» را ویژگی رئیس جدید قوه قضاییه دانست و خاطره خود از اژه ای را اینگونه تعریف کرد: «روزی در دفتر مقام معظم رهبری، یک آقایی تخلفی کرده بود. ما از او خواسته بودیم بیاید. آقای محسنی اژه‌ای هم آنجا بود. حالا برخورد آن آقا چطور بود بماند. او که رفت آقای اژه‌ای گفت اگر به ملاحظه شما و شرم حضور شما نبود می زدم توی گوش او.»

آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه ۱۰ تیر در حکمی محسنی اژه ای را که به گفته او دارای «سابقه درخشان در امر قضا» است جایگزین ابراهیم رئیسی کرد که قرار است از نیمه مرداد امسال به عنوان رئیس جمهوری ایران فعالیت کند.

حسین رئیسی: حریم خصوصی مورد احترام جمهوری اسلامی نبوده؛ اژه‌ای نگران خودش است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG