لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی در ایران به کرونا مبتلا شد


صبا کرد افشاری
صبا کرد افشاری

سوگند کردافشاری، خواهر صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی در ایران، یکشنبه ٢٤ اسفند از ابتلای خواهر زندانی‌اش به کرونا خبر داد.

خانم کردافشاری با انتقاد از مقامات مسئول در اکانت توئیتر خود نوشت: «تست کرونای صبا مثبت شد و تازه بعد از ۶ روز میخوان قرنطینش کنن. شما اگر ورودی جدید رو قرنطینه کنی و ماسک و مواد ضدعفونی پخش کنی، تو بند اکثریت کرونا نمیگیرن. بهتره بندو قرنطینه کنی.»

صدای آمریکا ٢٩ مهر سال جاری، در گزارشی اختصاصی، از فشار دولت ایران بر صبا کردافشاری و مادرش، راحله احمدی، پرده برداشت. بنا بر این گزارش، خانم کردافشاری به دلیل حبس انفرادی بلندمدت و شکنجه‌های روانی، دچار مشکل گوارشی و معده و همچنین خونریزی داخلی شده است، اما مقامات با انتقال وی به بیمارستانی خارج از زندان مخالفت می‌کنند.

گزارش‌های مکرر سازمان‌های حقوق بشری درباره وضعیت بحرانی زندان‌های ایران در زمان کرونا، نگرانی‌ها درباره سلامتی صبا کردافشاری را بیشتر کرده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG