لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

انتقال همراه با «خشونت» صبا کردافشاری به بند عمومی زندان قرچک ورامین


صبا کردافشاری، زندانی معترض به حجاب اجباری
صبا کردافشاری، زندانی معترض به حجاب اجباری

یک منبع مطلع به صدای آمریکا می‌گوید که صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی در ایران، با «زور و خشونت» به بند ۶ زندان قرچک ورامین که ویژه زندانیانی با جرایم عادی است، منتقل شده است.

این منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ ماه ماموران گارد ویژه زندان قرچک ورامین برای انتقال صبا کردافشاری با باتون و شوکر، به بند ۸ این زندان که مخصوص زندانیان سیاسی است هجوم آوردند و این فعال مدنی زندانی را به زور و با ضرب و شتم به بند عمومی زندان منتقل کردند.

به گفته این منبع آگاه، این فعال مدنی زندانی در زمان هجوم ماموران به بند در بخش هواخوری بود. او پس از بازگشت به داخل بند متوجه شد که چند مامور مرد و زن برای ایجاد رعب و وحشت با باتون به در و دیوار می‌کوبند، تخت‌های زندانیان را به هم می‌ریزند، و به دنبال صبا کردافشاری می‌گردند تا او را به بند دیگری منتقل کنند.

وی افزود، ‌صبا کردافشاری در مواجهه با ماموران گارد ویژه مقاومت کرده و به آنها اعلام کرده است که «اگر می‌خواهید باید من را به زور ببرید.» ماموران نیز با حمله به خانم کردافشاری، دست او را از پشت پیچاندند، او را روی زمین کشیدند، و از بند خارج کردند.

این منبع در ادامه به صدای آمریکا گفت: «از وقتی که صبا به این زندان منتقل شده، مقامات این زندان بارها گفته‌اند که اتهامات درج شده در پرونده او ... امنیتی نیست و او باید به بند عمومی برود.»

این در حالی است که دست‌کم پنجاه روز از انتقال خانم کردافشاری به این زندان می‌گذرد. به گفته این منبع مطلع، مسئولان زندان از همان ابتدا این صحبت‌ها را همراه با تهدید به این فعال مدنی گفته‌اند؛ ‌صحبت‌هایی که واکنش وی را به همراه داشته و خانم کردافشاری بارها اعلام کرده است که «اگر من زندانی امنیتی نیستم، پس چرا اتهامات من امنیتی است.»

این منبع مطلع و نزدیک به خانواده صبا کردافشاری می‌گوید: «به فرض آن که صبا زندانی با اتهامات غیر امنیتی باشد،‌ جرم او دقیقا چیست؟ چرا تا امروز مثل زندانی عادی با او برخورد نشده است؟ چرا قاضی پرونده،‌ قاضی امنیتی است و پرونده او دست اطلاعات سپاه است؟ چرا در اوین از او نگهداری می‌شده و چرا در رابطه با رسیدگی پزشکی و یا درخواست مرخصی، مانند یک زندانی عادی با او برخود نشده است؟»

این منبع در ادامه گفتگوی خود با صدای آمریکا با اشاره به نامناسب بودن وضعیت جسمی مادر صبا کرد افشاری که محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند به صدای آمریکا گفت: «راحله احمدی در زندان اوین بیمار است و نمی‌تواند به درستی راه برود. پای او مشکل دارد. او دو بار به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده و پزشکان معالج اعلام کرده‌اند که هر چه زودتر باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد؛ اما با این وجود به او مرخصی داده نمی‌شود.»

به گفته این منبع، پس از انتقال صبا کردافشاری به زندان قرچک ورامین، مادرش راحله احمدی دچار شوک و حمله عصبی شده و پای چپ او از حرکت افتاده است و او در حال حاضر تنها با عصا می‌تواند راه برود.

وی افزود، خانواده پیگیر درخواست مرخصی او هستند و این فعال مدنی زندانی و وکیل مدافع او نیز بارها برای دریافت مرخصی نامه‌نگاری‌هایی با مقامات مسئول داشته‌اند؛ اما در پاسخ تنها به آنها گفته شده «باید کمیسیون پزشکی تشکیل شود و پزشکی قانونی نظر بدهد.»

این منبع می‌گوید،‌ این صحبت‌ها در حالی صورت گرفته است که دکترهای معالج اعلام کرده‌اند خانم احمدی باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار بگیرد؛ چرا که در غیر این صورت امکان دارد خانم احمدی فلج شود.

راحله احمدی از بهمن ماه گذشته جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت: «دستکم یک سال از آغاز محکومیت راحله احمدی و انتقال او به زندان اوین برای سپری کردن محکومیتش می‌گذرد.‌ او وقتی به زندان رفت سالم بود؛ ولی در حال حاضر بیمار است. زندانی حق و حقوقی دارد و نباید از نظر جسمی به او آسیبی برسد و باید اجازه دهند برای درمان به خارج از زندان منتقل شود.»

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG