لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

حکم زندان صبا کرد افشاری از معترضان به حجاب اجباری به هفت و نیم سال کاهش یافت


صبا کردافشاری، زندانی معترض به حجاب اجباری

پس از رد درخواست اعاده دادرسی صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی در قرچک ورامین از سوی دیوان عالی، محکومیت او به ۷ سال و شش ماه زندان کاهش یافت.

یک منبع نزدیک به خانواده صبا کرد افشاری که نخواست نامش به دلایل امنیتی فاش شود، به صدای آمریکا گفت،‌ محکومیت ۲۴ سال زندان این فعال مدنی زندانی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب صادر و ۱۵ سال از آن به عنوان اشد مجازات قابل اجرا بود، توسط قاضی احمد زرگر ریاست شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۷ سال و ۶ ماه زندان کاهش یافت.

به گفته این منبع مطلع،‌ حکم صادره روز دوشنبه ۱۸ اسفند ماه به خانم کردافشاری ابلاغ شده است.

این منبع مطلع پیشتر، اواخر آبان ماه به صدای آمریکا گفته بود، درخواست اعاده دادرسی صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی زندانی از سوی دیوان عالی رد و حکم ۲۴ سال زندان این مخالف حجاب اجباری بار دیگر تایید شد.

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری، در اعتراضات مرداد سال ۹۷ بازداشت، به زندان محکوم و بهمن همان سال آزاد شده بود، اما خرداد ماه سال ۹۸ بار دیگر بازداشت و از آن تا زمان به امروز بدون حتی یک روز مرخصی دوران محکومیت خود را در بند نسوان زندان اوین سپری می‌کند.

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی، نیز روز شنبه ۲۶ بهمن ماه پس از حضور در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط حکومت این کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG