لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

نگرانی خانواده صبا کردافشاری از وضعیت سلامت او پس از انتقال به زندان قرچک ورامین


صبا کرد افشاری
صبا کرد افشاری

به دنبال انتقال صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی در ایران، به زندان قرچک ورامین، یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته است که خانواده خانم کردافشاری نگران وضعیت سلامت او هستند.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، ‌مقامات مسئول زندان اوین روز چهارشنبه ۱۹ آذر به خانم کردافشاری گفتند که قرار است به زندان قرچک ورامین منتقل شود و باید وسایل شخصی خود را جمع کند.

به گفته این منبع مطلع، در پاسخ به پرسش خانم کردافشاری درباره دلیل این انتقال، بدون ارائه هیچ توضیح و یا دلیلی،‌ تنها به او گفته شد که «دستور از دادستانی آمده است.» این منبع آگاه می‌گوید که حتی مشخص نیست که آیا این دستور از سوی دادستان کل صادر شده یا دادستان تهران.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت، صبا کردافشاری پس از انتقال به زندان قرچک در تماس کوتاهی به خانواده خود گفت که در حال حاضر در بند قرنطینه از او نگهداری می‌شود و قرار است به زودی به داخل بند زندان منتقل شود. این در حالی است که به گفته این منبع و بر اساس اطلاعات موجود معمولا «وقتی یک زندانی را از زندانی به زندان دیگر می‌فرستند او را به قرنطینه زندان منتقل نمی‌کنند.»

این منبع آگاه افزود که خانم کردافشاری «دهمین زندانی است که در مدت اخیر به این زندان منتقل شده است.‌ البته با این تفاوت که زندانیان دیگر مستقیم به بند اصلی اعزام شده‌اند؛ اما با صبا کردافشاری این برخورد صورت نگرفته است و این احتمال وجود دارد که صبا در قرنطینه به کرونا مبتلا شود.»

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی، نیز از بهمن ماه گذشته جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

به گفته این منبع آگاه، پس از جدایی صبا کردافشاری از مادرش راحله احمدی، ‌خانواده نگران وضعیت جسمی این دو زندانی معترض به حجاب اجباری شده‌اند؛ به گفته این منبع، راحله احمدی از مشکل تیروئید رنج می‌برد و فشار عصبی باعث تشدید بیماری او می‌شود. صبا کردافشاری نیز به مشکلات گوارشی مبتلا است و روند درمان او کامل نشده است.

این منبع مطلع در پایان به صدای آمریکا گفت که خانواده خانم کردافشاری «از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهند به صورت سلیقه‌ای با زندانیان برخورد نکنند. صبا از مادرش جدا شده است و این نقض آشکار حقوق بشر و مصداق واقعی شکنجه روانی زندانی و خانواده زندانی است.» به گفته این منبع آگاه وکلا قرار است موضوع انتقال صبا به زندان قرچک را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG