لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

واکنش بانک مرکزی به رای دادگاه بحرین: این اقدام در راستای حمایت از عربستان سعودی بوده است


حمله مدافعان تندرو جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران - آرشیو
حمله مدافعان تندرو جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران - آرشیو

در پی مجرم شناخته شدن بانک‌های مرکزی، ملی، و صادرات ایران در ارتباط با بزرگ‌ترین مجموعه عملیات پول‌شویی در تاریخ بحرین، مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که این اقدامی در حمایت از عربستان سعودی در پی قطع روابط سیاسی ایران و عربستان است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به محکومیت بانک‌های مرکزی، ملی، و صادرات، در بیانیه‌ای از مراجع قضایی بحرین خواست که اقدامات قضایی علیه این بانک‌ها را متوقف کند و اعلام کرد که حق پی‌گیری حقوقی و اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.

در این بیانیه آمده است که بانک المستقبل در سال ۲۰۰۴ با مجوز دولت بحرین و با استقبال آن از سرمایه‌گذاران ایرانی ایجاد شده و فعالیتش همواره «تحت نظارت مستقیم و برخط مأموران نظارتی و تطبیق بانک مرکزی بحرین» بوده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه ادعا کرده است که «در حمایت از قطع روابط سیاسی کشورهای عربستان و ایران» بانک مستقبل «به طور ناگهانی توسط بانک مرکزی بحرین تصرف و مدیران ایرانی آن از بحرین اخراج» شدند و «از سهام‌داران ایرانی سلب مالکیت شد.»

روز پنج‌شنبه گذشته، دادگاه عالی کیفری بحرین، بانک مرکزی و دو بانک دیگر ایران و یک بانک بحرینی و شماری از مدیران بلندپایه آن را در ارتباط با بزرگترین عملیات پول‌شویی در تاریخ این کشور گناهکار شناخت.

در رأی دادگاه، بانک‌های مرکزی، ملی، و صادرات ایران، به همراه بانک «مستقبل» بحرین و شش تن از مدیران بلندپایه آن، به پرداخت ۱۹ میلیون دینار بحرینی، و مصادره حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پول مورد پول‌شویی، محکوم شده‌اند.

روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در سال ۱۳۹۴ تیره شد.

حسن روحانی، خرداد ۱۴۰۰ درباره حمله به سفارت عربستان را کاری «کودکانه و احمقانه» توصیف کرد و گفت اگر این حمله صورت نمی‌گرفت، «ما امروز شرایط بهتری داشتیم.»

XS
SM
MD
LG