لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

حسن روحانی: حمله به سفارت عربستان در تهران «احمقانه» بود


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران - آرشیو
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران - آرشیو

حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران، روز، بیستم خرداد، درباره حمله نیروهای تندروی حامی حکومت به سفارت عربستان در تهران در سال ۱۳۹۴، گفت: «کارهای کودکانه و احمقانه کردند و به مراکز دیپلماتیک حمله کردند. که اگر نبود ما امروز شرایط بهتری داشتیم.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روحانی گفت: «نباید با انزوا زندگی کنیم. ما باید با همه کشورهایی که دوستدار ایران هستند، مخصوصا همسایگان، تعامل کنیم و در تماس نزدیک باشیم.»

سخنان روحانی در شرایطی است که برخی گزارش‌ها از مذاکرات ایران و عربستان با میانجی‌گری عراق در ماه‌های اخیر خبر داده‌اند.

حمله نیروهای مدافع حکومت به مراکز دیپلماتیک از زمان تشکیل جمهوری اسلامی، سابقه دارد و مهمترین آن اشغال سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی است که در پی آن روابط ایران و آمریکا بیش از ۴۰ سال قطع شده است.

روحانی با تاکید بر همکاری نزدیک ایران و روسیه در «طرح‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، و فناوری هسته‌ای»، گفت: «ما با هم در زمینه نیروگاه‌های هسته‌ای تلاش‌های خوبی داشتیم. در سازمان‌های بین‌المللی همکاری بسیار خوبی داریم. همین امروز در وین بین ایران و چین و روسیه یک هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی وجود دارد برای این که از دوران تحریم ما عبور کنیم.»

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که این دولت یک بار تحریم را شکسته، گفت: «یک بار دیگر در سال ۱۴۰۰ تحریم را خواهیم شکاند. مذاکرات در قدم‌های آخر است و مردم بدانند که این تحریم برداشته خواهد شد. اکثر مسائل حل و فصل شده، چند مسئله مانده که آن هم شکسته خواهد شد.»

حسن روحانی تاکید کرد: «آمریکا مجبور است تحریم‌ها را بردارد.»

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید حتی در صورت احیای برجام صدها تحریم غیرمرتبط با برجام تا زمانی که تهران سیاست‌های خود را تغییر ندهد، پابرجا می ماند.

XS
SM
MD
LG