لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

دادگاه عالی کیفری بحرین سه بانک بزرگ ایرانی و یک بانک بحرینی را در زمینه پولشویی مجرم شناخت


آرشیو
آرشیو

دادگاه عالی کیفری بحرین روز پنجشنبه بانک مرکزی و دو بانک دیگر ایران، و نیز یک بانک بحرینی و شماری از مدیران بلندپایه آن را در ارتباط با بزرگ‌ترین مجموعه عملیات پول‌شویی در تاریخ بحرین، گناهکار شناخت.

در رأی دادگاه، بانک‌های مرکزی، ملی، و صادرات ایران، به همراه بانک «مستقبل» بحرین و شش تن از مدیران بلندپایه آن، به پرداخت ۱۹ میلیون دینار بحرینی، و مصادره حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پول مورد پول‌شویی، محکوم شده‌اند.

همچنین پنج تن از مقام‌های بانک مستقبل هر یک به ۱۰ سال زندان و نفر ششم نیز به پنج سال زندان محکوم شده‌اند و هر یک از آنها باید یک میلیون دینار جریمه بپردازند.

در بیانیه دادستان کل بحرین آمده است، بانک بحرینی مستقبل زیر کنترل بانک‌های ملی و صادرات ایران به فعالیت‌های پول‌شویی به نفع نهادهای جمهوری اسلامی ایران و عمدتا بانک مرکزی، مشغول بوده است.

دادستان کل بحرین همچنین هشدار داده است که تحقیقات در مورد این پرونده، از جمله در رابطه با تراکنش‌های خارجی بانک المستقبل و بانک‌‌های ایرانی با دور زدن قانون ممنوعیت و مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و سایر قوانین و مقررات بانکی، ادامه دارد.

روزنامه انتخاب چاپ تهران می‌نویسد بانک المستقبل با مشارکت بانک ملی، بانک صادرات و بانک «الاهلی یونایتد» بحرین تاسیس شده است.

XS
SM
MD
LG