لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

چهار عضو حشد الشعبی در درگیری با ستیزه‌جویان داعش در شمال بغداد کشته شدند


یک پایگاه حشد الشعبی - آرشیو
یک پایگاه حشد الشعبی - آرشیو

سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا در اربیل - رسانه‌های عراق روز شنبە ۳۰ مرداد اعلام کردند کە چهار تن از نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت ایران، در درگیری با پیکارجویان گروه داعش در شمال بغداد کشتە شدەاند.

بە گزارش رسانە نیروی امنیتی عراق، این چهار تن، که از تیپ ١٢ نیروهای حشد الشعبی بودند، شامگاە جمعە پس از هدف قرار گرفتن خودرو حامل آنها توسط یک بمب کنار جادەای در درگیری با تک تیراندازان داعش، کشتە شدەاند.

این درگیری در منطقە طارمیە در شمال بغداد روی دادە است. طبق گزارش رسانە‌های عراق، یکی از کشتە شدگان جانشین فرماندە تیپ ١٢ حشد الشعبی بودە است. هشت تن دیگر نیز در این درگیری زخمی شدەاند.

هنوز گزارشی از دستگیری پیکارجویان داعش منتشر نشدە است. اما نیروهای امنیتی عراق عملیات شناسایی و جستجو را آغاز کردەاند و گزارش‌هایی هم از حمله به محل کمین نیروهای حشد الشعبی با خمپارە منتشر شدە است.

حشد الشعبی روز شنبه ۳۰ مرداد در بیانیەای اعلام کرد کە پنج خانە و دو مهمانسرا را، کە پیکارجویان داعش از آنها برای عملیات استفادە می‌کردند، از راە دور منفجر کردە‌اند.

تیپ ١٢ حشد الشعبی متعلق بە جنبش النجباء بە فرماندهی اکرم الکعبی از گروەهای حشد الشعبی است کە از سال ٢٠١٩ در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارد. وزارت خزانە داری آمریکا سال ٢٠٠٨ اکرم الکعبی را بە اتهام تهدید امنیت و ثبات در عراق، تحت تحریم قرار داد.

دوشنبە گذشتە نیز حشد الشعبی در بیانیەای اعلام کرد کە سعید حسن سعید، فرماندە تیپ ٨٠ این نیرو، در بمباران هوایی در سنجار کشتە شدە است.

حملە پیکارجویان داعش بە نیروهای حشد الشعبی در پایتخت عراق، در حالی است کە نیروهای ائتلاف و هم پیمانانش در عراق در چند ماە گذشتە بە طور مداوم هشدار دادەاند کە خطر داعش هنوز تمام نشدە است و باقیمانده‌های این گروە تروریستی بە دنبال فرصتی برای قدرت گیری دوبارە هستند.

XS
SM
MD
LG