لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

در حمله شبه‌نظامیان داعش در صحرای سینا هفت سرباز مصری کشته شدند


آرشیو
آرشیو

به گفته مقامات امنیتی و پزشکی مصر، انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در شمال شبه جزیره سینا در روز پنجشنبه به کشته و زخمی شدن چند تن از نیروهای امنیتی آن کشور منجر شد.

به گفته مقاماتی که مایل به افشای نام خود نبودند، این بمب هنگامی منفجر شد که خودروی زرهی حامل این نیروهای مصری در حال عبور از شهر رفح در مرز نوار غزه بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این انفجار شش سرباز و یک افسر مصری جان سپردند. تعدادی نیز به شدت زخمی شدند که به بیمارستان نظامی شهر عریش در مجاور دریای مدیترانه منتقل شدند.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) با انتشار بیانیه‌ای در یکی از تارنماهای مرتبط با خود، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

ماه گذشته نیز در جریان یک حادثه مشابه، شبه‌نظامیان داعش با حمله به پاسگاهی در شهر شیخ زوید، دست‌کم پنج سرباز را کشتند و شش تن را نیز زخمی کردند.

مصر سال‌ها است که با شبه‌نظامیان در شمال سینا می‌جنگد. خشونت و بی‌ثباتی در این منطقه پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلام‌گرای مصر، توسط ارتش در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت. برکناری مرسی در پی اعتراضات سراسری علیه دولت کوتاه‌مدت او روی داد.

ستیزه‌جویان در این منطقه دست به حملات متعددی زده‌اند، و عمدتا نیروهای امنیتی مصر، اقلیت مسیحی، و افراد مظنون به همکاری با ارتش و پلیس را هدف قرار داده‌اند.

نبرد با شبه‌نظامیان در سینا تا حد زیادی از دید عموم پنهان نگاه داشته شده ‌و روزنامه‌نگاران، ساکنان غیر محلی، و ناظران خارجی از ورود به این منطقه منع شده‌اند.

به دلیل تدابیر شدید امنیتی، استراحت‌گاه گردشگران خارجی در انتهای جنوبی شبه‌ جزیره سینا از این درگیری‌ها مصون مانده است.

XS
SM
MD
LG