لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

فرمانده حشدالشعبی در تهران؛ فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید حشدالشعبی «فوق العاده» است


رسانه‌های ایران
رسانه‌های ایران

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، در ملاقات با فرمانده شبه نظامیان حشدالشعبی عراق بر ادامه مداخله نظامی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، که به نهادهای امنیتی ایران نزدیک است، فالح الفیاض، فرمانده حشدالشعبی عراق روز یکشنبه ۱۷ مرداد در تهران با فرمانده کل سپاه پاسداران دیدار و گفت وگو کرد. حسین سلامی در این دیدار گفت: «حرف‌های اساسی همواره در میدان زده می‌شود و قدرت‌های واقعی سیاسی، قدرت‌های میدانی هستند و حشدالشعبی در این عرصه فوق العاده است.»

رویترز اخیرا در گزارشی نوشت عراق، بزرگترین کشور عمدتا شیعه در جهان عرب، از زمان مداخله نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۳ صحنه رقابت بین ایران و آمریکا بوده است.

گزارش در ادامه می افزاید شبه نظامیان شیعه در عراق نیز از زمان خروج نیروهای نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۱ حملات نظامی فزاینده‌ای علیه منافع آمریکا ترتیب داده‌اند.

این در حالی است که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق پس از ملاقات اخیر خود با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید به صراحت گفت هیچ لزومی برای حضور نیروهای رزمی در خاک عراق وجود ندارد.

مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی که سازمانی فراجناحی در آمریکاست نیز در گزارشی تحلیلی درباره سیاست استراتژیک دولت بایدن می گوید مهمترین چالش‌های استراتژیک فوری آمریکا در منطقه، ضمن اهمیت مقابله با ایران و دیگر عوامل بی ثباتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، حفظ روابط با عراق و کمک به توسعه دولت این کشور به عنوان یک دولت باثبات است.

آن گزارش می افزاید ایالات متحده اهداف استراتژیک زیادی در منطقه دارد، اما ایجاد روابط راهبردی موفق با عراق یکی از مهمترین اولویت های آمریکا است.

XS
SM
MD
LG