لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

برگزاری تجمعات اعتراضی صنفی و کارگری در نقاط مختلف ایران


تجمع کارگران هفت تپه - آرشیو
تجمع کارگران هفت تپه - آرشیو

همزمان با روی کارآمدن دولت سیزدهم، تجمعات صنفی و کارگری در برخی نقاط ایران همچنان ادامه دارد. این در حالی است که ابراهیم رئیسی در اولین جلسه دولت، از تامین معیشت مردم به عنوان یکی از اولویت‌های دولت خود یاد کرده است.

بر اساس خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمعات صنفی و کارگری در اعتراض به وضعیت بد معیشتی همچنان ادامه دارد.

امروز (شنبه ۶ شهریور) شماری از فرهنگیان تهران با تجمع مقابل ساختمان دیوان عدال اداری خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی و سطح پایین مستمری خود شده و شعار «معلم داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر دادند.

در روزها و هفته‌های اخیر برگزاری تجمع‌های مشابهی توسط فرهنگیان در مقابل ادارات آموزش و پرورش برخی شهرهای بزرگ ایران گزارش شده است. این معلمان خواستار رسیدگی به مشکلات بیمه‌ای و اجرای طرح رتبه‌بندی خود شدند.

روز شنبه همچنین گروهی از کارگران شهرداری امیدیه در استان خوزستان در اعتراض به بلاتکلیفی و نامشخص بودن وضعیت مزدی و شغلی خود در مقابل ساختمان فرمانداری امیدیه تجمعی اعتراضی برگزار کردند. در این تجمع یکی از کارگران شهرداری امیدیه با اشاره به پرداخت نشدن چندین ماه دستمزد و حق بیمه می‌گوید قادر به درمان کودک خردسالش و مراجعه به پزشک نیست.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران شهرداری رودبار نیز مدت‌ها است برای دریافت معوقات مزدی خود بین شهرداری و شورای شهر و پیمانکار گرفتار شده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری این کارگران از چندین هفته پیش دست از کار کشیده‌اند و در این مدت پیمانکار فقط یک ماه از حقوق آنان را پرداخت کرده است. برخی از کارگران معترض گفته‌اند که «به نانوایی و خواربارفروشی» هم بدهکارند و حتی برای رفتن به کار «از پسِ هزینه‌ بنزین موتورمان هم برنمی‌آییم و به پمپ بنزینی هم بدهکاریم.»

بنا به گزارش نهادهای رسمی جمهوری اسلامی، بخش عمده‌ای از جمعیت ایران زیر خط فقر قرار دارند و به باور ناظران اقتصادی، مشکلات مزمنی مانند تورم، رکود و رشد منفی اقتصادی، بیکاری، سوءمدیریت، و فساد، کمر اقتصاد ایران را شکسته است. ایران در سال‌های گذشته بارها شاهد اعتراضات گسترده اقشار مختلف مردم به فقر، گرانی، و سوءمدیریت مقامات جمهوری اسلامی بوده است.

XS
SM
MD
LG