لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

گزارشی تازه: استخراج سالانه حدود یک میلیارد دلار بیت کوین در ایران، ابزاری برای کاهش تأثیر تحریم‌ها


تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین که پلیس ایران اعلام کرد در شهرستان نظرآباد ضبط کرد - ۲۰۱۹
تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین که پلیس ایران اعلام کرد در شهرستان نظرآباد ضبط کرد - ۲۰۱۹

یک پژوهش جدید می‌گوید که حدود ۴.۵ درصد کل استخراج «بیت کوین» جهان در ایران انجام می‌شود و این، به ایران اجازه می‌دهد صدها میلیون دلار «رمزارز» یا ارز مجازی به دست آورد و از آن برای واردات کالا و کم کردن اثر تحریم‌ها استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز جمعه ۳۱ اردیبهشت، طبق آمار یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین به نام «الیپتیک»، در سطح فعلی استخراج بیت کوین در ایران، این کشور سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار بیت کوین تولید می‌کند.

رویترز می نویسد که آمریکا تقریبا اقتصاد ایران را به طور کل تحریم کرده است. این تحریم شامل ممنوعیت واردات نفت این کشور و همچنین صنایع بانکی و کشتیرانی ایران می شود.

هرچند تعیین آمار دقیق میزان بیت کوین تولید شده در ایران «بسیار چالشی» است، اما برآوردهای الیپتیک بر اساس داده هایی است که «مرکزامور مالی جایگزین کمبریج» تا آوریل ۲۰۲۰ از استخراج کنندگان بیت کوین تهیه کرده است. این آمار همچنین مبتنی بر اطلاعیه هایی است که شرکت دولتی برق ایران تا ماه ژانویه از میزان برق مصرفی کسانی که بیت کوین استخراج می کنند، داده بود.

بیت کوین و دیگر رمزارزها از طریق فرایندی که به «استخراج» یا «ماینینگ» شهرت دارد، تولید می شود. در فرایند ماینینگ، کامپیوترهای قدرتمند با یکدیگر برای حل مشکلات پیچیده ریاضی مرتبط با فناوری بلاکچین رقابت می کنند. این پروسه معمولا برق زیادی مصرف می کند و ایران کشوری است که از نظر سوخت فسیلی، غنی به شمار می رود و قیمت برق مصرفی در ایران نسبت به بسیاری از کشورها، پایین‌تر است.

بانک مرکزی ایران تجارت با بیت کوین و دیگر رمزارزهای تولید شده در خارج را ممنوع کرده است، هرچند بر اساس گزارش رسانه های داخلی، این ارزهای مجازی به طور گسترده در بازار سیاه موجود است.

XS
SM
MD
LG