لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

با توئیت غیرمنتظره ایلان ماسک قیمت بیت‌کوین سقوط کرد


سقوط ارزش بیت‌کوین
سقوط ارزش بیت‌کوین

پس از آن که ایلان ماسک در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت «تسلا» برنامه پذیرش ارزهای دیجیتالی یا رمزارز را برای فروش خودروهای الکتریکی ساخت این شرکت به حالت تعلیق درآورده است، قیمت «بیت‌کوین» سقوط کرد.

به گزارش تارنمای سی‌ان‌ان، ارزش هر بیت‌کوین در ساعت ۶:۵۰ دقیقه بامداد پنجشنبه به وقت شرق آمریکا با ۱۲ درصد کاهش به ۴۹۳۰۰ دلار رسید.

این در حالی است از ارزش سایر رمزارزها نیز در بازار سهام کاسته شد. برای نمونه اتریم ۱۴ درصد و داج‌کوین تقریبا ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

ایلان‌ ماسک در توئیتی خود نوشت که دلیل تغییر عقیده او درباره بیت‌کوین، تأثیر منفی و آسیب زیاد استخراج این ارز دیجیتالی بر محیط زیست است.

مدیر عامل تسلا با اشاره به اینکه رمرزارزها از بسیاری جهات ایده خوبی برای آینده محسوب می‌شوند، مصرف سوخت‌های فسیلی مانند ذغال سنگ برای استخراج و معاملات ارزهای دیجیتالی را عامل نگران کننده‌ای توصیف کرد که به محیط زیست آسیب می‌رساند.

ایلان‌ ماسک
ایلان‌ ماسک

شرکت تسلا هنوز به پرسش‌های مطرح شده در این رابطه پاسخی نداده است، و مشخص نیست که در این مدت چه تعدادی از خودروهای تسلا با بیت‌کوین‌ معامله شده است، و یا این که ایلان ماسک از چه زمانی به تأثیرات منفی استخراج رمزارزها بر محیط زیست آگاه شده است.

آسیب‌های استخراج ارزهای دیجیتالی بر محیط زیست موضوع تازه‌ای نیست و بررسی‌های مختلفی در این زمینه صورت گرفته است، ولی با توجه به محبوبیت فوق‌العا‌ده رمزارزها، این جریان دوباره مطرح می‌شود.

شرکت ساخت خودروهای الکتریکی «تسلا» و ایلان ماسک در ماه‌های اخیر از حامیان جدی بیت‌کوین بودند و نقش مهمی در افزایش ارزش سهام این رمزارز داشتند.

تسلا در ماه فوریه اعلام کرد که یک و‌ نیم میلیارد دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کند. ایلان ماسک نیز در ماه مارس گفت که مشتریان می‌توانند بهای خودروهای خودروهای خریداری شده را با این ارز دیجیتالی بپردازند.

ایلان ماسک در پیام جدید خود یادآور شد که در صورتی که بیت‌کوین در آینده با استفاده از انرژی و سوخت پاکیزه‌تری استخراج شود، تسلا این رمزارز را خواهد پذیرفت.

داج‌‌کوین
داج‌‌کوین

سخنان ایلان ماسک در ماه‌های اخیر تأثیر زیادی روی ارزش سهام‌ سایر رمزارزها مانند داج‌‌کوین نیز داشته است.

او اخیرا در اجرای برنامه کمدی «شنبه شب، زنده» هنگام ایفای یکی از نقش‌ها، داج‌کوین را رمزارز پردردسری توصیف کرد و همین موضوع باعث سقوط ارزش داج‌‌کوین در بازار سهام شد.

XS
SM
MD
LG