لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

مروری بر جلسه روز سه‌شنبه مجلس برای برنامه‌ها و صلاحیت ۱۴ وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی


جلسه بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی
جلسه بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی

جلسه چهارمین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی، عصر سه‌شنبه ۲ شهریور برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد، در سخنرانی سه شنبه عرصه‌های فرهنگی ایران را سنگر انقلاب خواند.

محمدمهدی اسماعیلی در متنی ۸۳ صفحه‌ای با عنوان برنامه کاریش برای این وزارتخانه که دو هفته پیش منتشر شده بود اعلام کرد در صورت تایید از سوی مجلس، کار هنرمندان ضدانقلابی و مخالف و معارض ارزش‌های انقلاب را ممنوع، خانه سینما را غیرقانونی، و خانه موسیقی را که مرکز تولید بحران خوانده بود، تعطیل می‌کند. برنامه او با انتقادات شدید اهالی هنر مواجه شده است و بسیاری او را تندروترین وزیر ارشاد پس از انقلاب می خوانند.

نداشتن سابقه و تجربه در زمینه وزارت خانه مربوطه و همچنین موضع گیری‌های تند او از نکاتی بود که سه شنبه در مجلس نیز به آن اشاره شد.

در جلسه سه شنبه برنامه وزرای پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، - علوم، تحقیقات و فناوری - فرهنگ و ارشاد اسلامی - کشور - میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - نفت - نیرو و ورزش و جوانان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار داشت. در جلسه‌ای که مخالفان وزرا را به کلی گویی و نداشتن برنامه‌ای منسجم و مدون متهم می‌کنند و موافقانی که روحیه انقلابی و جهادی را زمینه‌ای مناسب برای تایید وزیر پیشنهادی می‌خوانند.

برخی معقتدند ساختار کابینه پیشنهادی رئیسی بر مبنای تداوم سیاست دولت محمود احمدی نژاد است، کابینه ای به شدت امنیتی و با تفکر و مبنای دور زدن تحریم ها.

در جلسه سه شنبه، ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، پیرامون برخی تخلف ها در روند بررسی صلاحیت‌ها گفت.

بحث نبود زمینه تحصیلی مرتبط یا عدم سابقه مدیریت در وزارت خانه مربوط از پر رنگترین نکاتی است که در نطق مخالفان وزیران پیشنهادی مطرح می شود.

از حواشی بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی، حضور وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت بهداشت بدون ماسک در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود. دکتر بهرام عین‌اللهی بدون ماسک در صحن علنی مجلس حاضر شد.

تا پایان چهارمین روز جلسات علنی مجلس، برنامه‌ها و صلاحیت ۱۴ وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی مورد بررسی قرار گرفته و تایید نهایی وزارت میراث و فرهنگی نیز به فردا چهارشنبه موکول شد.

XS
SM
MD
LG