لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

دیدگاه | وزیران «بحث‌انگیز» کابینه رئیسی


ابراهیم رئیسی در دیدار بخش کووید-۱۹ در بیمارستان امام خمینی، تهران – سه‌شنبه ۱۹ مردادماه (۱۰ اوت)، عکس از دفتر ریاست جمهوری
ابراهیم رئیسی در دیدار بخش کووید-۱۹ در بیمارستان امام خمینی، تهران – سه‌شنبه ۱۹ مردادماه (۱۰ اوت)، عکس از دفتر ریاست جمهوری

نشریه اینترنتی اندیشکده «نشنال اینترست» در واشنگتن، در مقاله‌ای درباره سابقه و تجربه برخی از نامزدهای ابراهیم رئیسی برای عضویت در دولت جدید جمهوری اسلامی، می‌کوشد به این پرسش پاسخ دهد که چرا وزرای پیشنهادی، بحث‌انگیز هستند و برای دستگیری یکی از آنها قرار صادر شده است.

تروور فیلست، نویسنده نشریه «نشنال اینترست»، در مقاله‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۱ مردادماه (۱۲ اوت) منتشر شد، احتمال می‌دهد که مجلس شورای اسلامی به نامزدهای کابینه که مورد تائید رهبر جمهوری اسلامی هستند، رای مثبت بدهد.

حسین امیرعبداللهیان، نامزد وزارت امور خارجه کابینه رئیسی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی در بحرین و یک دیپلمات محافظه‌کار افراطی نزدیک به سپاه پاسداران است. جواد اوجی، مدیر عامل شرکت دولتی گاز ایران، برای تصدی وزارت نفت، و محمدرضا آشتیانی، معاون سابق فرماندهی ستاد نیروهای مسلح ایران، به عنوان نامزد وزارت دفاع معرفی شده است.

اما از دید نویسنده نشنال اینترست، بحث‌انگیزترین نامزد کابینه، احمد وحیدی، افسر سابق سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی قدس، است. اینترپل در سال ۲۰۰۷ به درخواست دولت آرژانتین برای وحیدی به اتهام رابطه‌ او با بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس، قرار جلب بین‌المللی صادر کرد.

خود رئیسی نیز برای نقشی که در کشتار سال ۱۹۸۸ زندانیان سیاسی در اواخر جنگ ایران و عراق ایفا کرد، از سوی دولت آمریکا تحت تحریم قرار دارد.

نویسنده بعد از اشاره به رد صلاحیت داوطلبان نامزدی پیش از انتخابات ریاست جمهوری،‌ می‌نویسد علیرغم طبیعت محافظه‌کار افراطی گزینه‌های کابینه، رئیسی اشاره کرده است که یکی از اولویت‌های او پایان بخشیدن به تحریم‌های هسته‌ای از طریق احیای توافق برجام سال ۲۰۱۵ است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG