لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۵

بیانیه‌ اصناف سینمایی ایران در اعتراض به برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارشاد: از جان این سینمای بی‌جان شده چه می‌خواهید؟


محمدمهدی اسماعیلی گزینه اصلی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم (عکس از فارس)
محمدمهدی اسماعیلی گزینه اصلی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم (عکس از فارس)

همزمان با آغاز جلسات بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابراهیم رئیسی در مجلس، بیست و چهار تشکل صنفی سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای انتقادی خطاب به فرد پیشنهادی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به سیاست‌های اعلام‌شده او اعتراض کردند.

در این بیانیه خطاب به محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمده است: «سالیان درازی است که گاه و بی‌گاه با امثال شما کنار آمده‌ایم، با محدودیت‌ها و کم‌دانشی و جهل هنری‌تان ساخته‌ایم، و از حوض خزه‌گرفته‌تان با مشقت تلاش کردیم تا خودمان را به اقیانوس سینمای جهانی برسانیم.»

اسماعیلی اخیرا در برنامه پیشنهادی خود برای دولت سیزدهم، با انتقاد شدید از وضعیت فعلی فرهنگ و هنر، از خانه موسیقی به عنوان «مهمترین مرکز تولید بحران» نام برده بود. او همچنین نهادهای صنفی از جمله خانه سینما را «فاقد وجاهت قانونی» دانسته و از تولید فیلم‌های به گفته وی غیراخلاقی و غیرانقلابی انتقاد کرده بود.

تشکل‌های صنفی سینما در این بیانیه با تاکید بر این که وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد «پیش از جلوس بر تخت وزارت» در تلاش برای «قلع و قمع و حذف فرهنگی و هنری» است، نوشته‌اند: «جناب آقای اسماعیلی، هنوز وزیر نشده، با این تحلیل‌های بی‌پایه، از جان این سینمای بی‌جان شده چه می‌خواهید؟ بیکاری، اوضاع بد اقتصادی و معیشتی، بیماری و آینده نامعلوم برای‌مان کم نیست؟»

محمدمهدی اسماعیلی یکی از اعضای کارگروه تحول فرهنگی وزارت ارشاد بوده و در دولت احمدی‌نژاد نیز به عنوان معاون فرهنگی مرکز بررسی‌های استراتژیک مشغول فعالیت بوده است.

XS
SM
MD
LG