لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

بلومبرگ: یک پنجم بازرسی‌های سرزده آژانس در سال ۲۰۲۰ از تاسیسات هسته‌ای ایران بود


مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین - آرشیو
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین - آرشیو

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۲۰ هر ماه تقریبا سه بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید سرزده کرد که این یک رکورد به شمار می‌رود.

آژانس این مطلب را در گزارشی به دیپلمات‌ها اعلام کرد که به گفته بلومبرگ نسخه ای از آن نیز به دست این خبرگزاری رسید. یک پنجم از ۱۶۱ مورد بازرسی‌های سرزده جهان در سال ۲۰۲۰ مربوط به ایران بود. بلومبرگ این گزارش را روز جمعه ۲۴ اردیبهشت منتشر کرد.

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید زمان یک توافق نظارتی میان ایران و آژانس در تاریخ ۲۲ ماه مه (اول خرداد) منقضی می‌شود.

بازدیدهای سرزده از تاسیسات هسته ای ایران، از کانون‌های اصلی توافق سال ۲۰۱۵ برجام بوده است. این بازرسی‌ها اطلاعاتی از اقدامات ایران در مراکز هسته‌ای و معادن اورانیوم و کارگاه‌های ساخت سانتریفیوژ فراهم می‌کند.

بلومبرگ می‌گوید آژانس حدود ۱۳ درصد از بودجه ۲۰۸ میلیون دلاری پادمان ها را در ایران هزینه کرد. این گزارش می گوید آژانس تعداد بازرسان فعال خود در ایران را سال گذشته ۶ درصد افزایش داد و تعداد آنها را به ۲۸۵ ناظر رساند.

با خروج آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، تهران نیز فعالیت‌های هسته‌ای را گسترش داد. قدرت های جهانی اکنون در تلاش هستند که توافق هسته ای برجام را احیا کنند و آمریکا و ایران را به مطابقت با آن توافق، برگردانند.

XS
SM
MD
LG