لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

ایران دست داشتن در حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد کرد


مجید تخت روانچی (آرشیو)
مجید تخت روانچی (آرشیو)

جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ١٢ تیر در واکنش به حمله آمریکا به شبه‌نظامیان شیعه وابسته به خود، هرگونه دست داشتن در حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده سه‌شنبه هفته گذشته به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق و سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده است تا آنها و همچنین ایران را از انجام حملات بیشتر علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه بازدارد.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت گفته است: «هرگونه تلاش برای نسبت‌دادن تصریحی یا تلویحی چنین اتهامی به ایران، نادرست و فاقد بدیهی‌ترین اطلاعات قابل اطمینان برای اثبات بوده و کاملا بی‌اساس است.»

طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل، هرگونه اقدام دولت‌ها برای دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه باید فورا به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد.

آقای تخت روانچی استدلال آمریکا در توجیه حملات به شبه‌نظامیان وابسته به ایران را ناشی از «تفسیر خودسرانه» واشنگتن از ماده ۵۱ خواند.

در سال‌های گذشته، شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی علیرغم هشدارهای مکرر واشنگتن، حملات پهپادی و راکتی فراوانی را علیه مواضع آمریکا در عراق انجام داده‌اند و فرماندهان این گروه‌ها نیز حمایت تسلیحاتی ایران از خود به منظور حمله به پایگاه‌های آمریکایی در عراق را تایید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG