لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

همزمان با رژه نیروهای حشدالشعبی در کمپ اشرف، کنسولگری آمریکا در اربیل هدف حمله پهپادی قرار گرفت


تصویری از رژه شبه‌نظامیان حشدالشعبی در استان دیاله، عراق، یکشنبه ۵ تیرماه ١٤٠٠. منبع (رویترز)
تصویری از رژه شبه‌نظامیان حشدالشعبی در استان دیاله، عراق، یکشنبه ۵ تیرماه ١٤٠٠. منبع (رویترز)

نیروهای حشدالشعبی صبح شنبه ۵ تیر در استان دیاله عراق یک رژە نظامی برگزار کردند. همزمان منطقە نزدیک بە کنسولگری جدید آمریکا در اربیل هدف حملە پهپادی قرار گرفت.

رژە نیروهای حشد‌الشعبی بە مناسبت هفتمین سالگرد تشکیل این نیرو، در کمپ اشرف در استان دیالە برگزار شد. کمپ اشرف تا شهریور ٩١ محل استقرار سازمان مجاهدین خلق بود.

بنا بر ویدیوهای منتشر شدە در شبکە‌های اجتماعی و همچنین گزارش رسانە‌های عراقی، بیشتر تسلیحاتی کە حشدالشعبی در رژە امروز بە نمایش گذاشت، ساخت ایران بودند.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، و بیشتر مقام‌های وزارت دفاع عراق در این رژە حضور داشتند.

مصطفی کاظمی در توییتی اعلام کرد: «من امروز در رژە فرزندانمان در حشد الشعبی شرکت کردم. تاکید می کنم کە کارهای ما در زیر پرچم عراق است و حفاظت از خاک و مردم عراق وظیفە ما است.»

بە گزارش رسانە های عراقی، گروەهای وفادار بە آیت اللە علی سیستانی در حشدالشعبی، بە دلیل اختلاف نظر با گروەهای تحت حمایت ایران، در رژە امروز شرکت نکردند.

از سوی دیگر چند ساعت پیش از رژە نیروهای حشد الشعبی، منطقە ملا عمر در نزدیکی کنسولگری جدید در حال ساخت آمریکا در اربیل، هدف حملە پهپادی قرار گرفت.

به گزارش نیروهای ضدتروریسم اقلیم کردستان عراق، این پهپادها از نوع انفجاری بودند کە یکی از آنها به یک منطقە مسکونی اصابت کرد و منفجر شد. اما پهپاد دیگر در منطقەای غیرمسکونی فرود آمد و عمل نکرد. بر استان این گزارش، این حملە پهپادی خسارات جانی نداشتە است.

کنسولگری آمریکا در اربیل با صدور بیانیەای اعلام کرد که ایالات متحدە حملە پهپادی روز شنبە بە اقلیم کردستان عراق را محکوم می‌کند و این حملە آشکارا نشان‌دهنده نقض حاکمیت ملی عراق است.

کارشناسان سیاسی عراق معتقدند کە حضور ٢٠ هزار نیروی عمدتا وفادار بە ایران و نمایش تسلیحات عمدتا ساخت ایران در رژە امروز، و از سوی دیگر پیام مصطفی کاظمی مبنی بر حفاظت از عراق، به خوبی نشان‌دهندە وابستگی کامل بخشی از نیروهای حشد الشعبی بە تهران است کە بە جای عراق، ایران اولویت آنها است.

XS
SM
MD
LG