لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل گفت حمله اخیر با هدف «بازدارندگی در برابر ایران» انجام شد


لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریكا در سازمان ملل
لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریكا در سازمان ملل

ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت كه مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را به منظور جلوگیری از حملات بیشتر به کارکنان یا تأسیسات آمریكایی هدف قرار داده است.

بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد، ۱۵ عضو شورای امنیت باید از هر اقدامی که دولت‌ها برای دفاع از خود در برابر حمله مسلحانه انجام می‌دهند، مطلع شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریكا در سازمان ملل متحد، گفت كه این حملات هوایی پایگاه‌های شبه نظامیانی را که عامل تشدید حملات پهپادی و راکتی به پرسنل و تأسیسات آمریكایی بوده‌اند، هدف قرار داد.

او در نامه‌ای که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده است، نوشت: «این پاسخ نظامی در پی ناکارآمدی گزینه‌های غیرنظامی برای مقابله با تهدید و‌ با هدف کاهش تنش و جلوگیری از حملات آینده صورت گرفت.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز سه شنبه نامه‌ای مشابه به کنگره نوشت و گفت: «ایالات متحده آماده است تا در صورت لزوم و به شکل مقتضی برای مقابله با تهدید و یا حملات بیشتر اقدام کند.»

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز یکشنبه ششم تیر با صدور بیانیه‌ای از حمله نظامی ایالات متحده در این روز به مواضع «شبه نظامیان مورد حمایت ایران» در مناطق مرزی عراق و سوریه خبر داد.

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما همواره حق واکنش نشان دادن در زمان و مکان مورد انتخاب خود برای حمایت و دفاع از مردم را برای خودمان محفوظ می‌دانیم.»

XS
SM
MD
LG