لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

کرونا در ایران؛ آمار مرگ و میر به بالاترین میزان خود از آذر ماه تاکنون رسید


مردم با ماسک بر صورت در خیابان های مركز شهر تهران قدم می زند. ۵ آوریل ۲۰۲۱
مردم با ماسک بر صورت در خیابان های مركز شهر تهران قدم می زند. ۵ آوریل ۲۰۲۱

در ایران، از بیست و دوم تا بیست و سوم فروردین، ۲۷۴ نفر دیگر نیز‌ جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند، آماری که از اواسط آذر ماه تاکنون بی‌سابقه بوده است.

آمار وزارت بهداشت شمار مبتلایان جدید در این ۲۴ ساعت را ۲۳ هزار و ۳۱۱ نشان می‌دهد.

کل استان تهران قرمز شد

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران، می‌گوید برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

در همین حال استاندار تهران از تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های پایتخت خبر داده است. ظرفیت بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان تهران ۶ هزار و ۶۹۱ نفر است که به گفته استاندار این ظرفیت پر شده است.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در مجموع ۳۹۴ شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و قرمز ( بسیار پر خطر) قرار دارند.

گزارش‌هایی از باز بودن شهر به رغم اعلام تعطیلی سراسری

پس از روزها اختلاف نظر در مورد تعطیلی سراسری و انتشار خبرهای ضد و نقیض در این رابطه، سرانجام ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از روز شنبه به مدت ده روز محدودیت اعمال خواهد شد.

سه روز پس از اجرایی شدن این تصمیم، کاربران توییتر از باز بودن شرکت‌های خصوصی و حتی پاساژ‌ها خبر داده‌اند و گفته می‌شود در وضعیت تردد تغییر چندانی ایجاد نشده است.

ستاد ملی کرونا پیشتر گفته بود محدودیت‌ها به معنای تعطیلی نیست و کارکنان اداره‌ها و سازمان‌ها در شهرهای قرمز با ۵۰ درصد نیرو و در شهرهای نارنجی با یک سوم نیرو باید فعالیت کنند.

آمار واقعی به مراتب بیشتر است

وزارت بهداشت ایران، ارقام مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی اعلام می‌کند. این آمار قابل راستی‌آزمایی توسط نهادهای مستقل نیست.

چندی پیش سازمان نظام پزشکی آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی برآورد کرد.

روز دوشنبه، بیست و سوم فروردین، عباس عبدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی در مورد پنهان‌کاری آمار کرونا و تبعات آن برای اعتماد نوشت:« دو روز پيش رييس ستاد كرونای تهران، آمار مرگ و مير روزانه تهران را ۷۰ نفر اعلام كرد ولی ستاد كرونا اين رقم را برای كل كشور ۱۹۳ نفر يعنی كمتر از سه برابر تهران اعلام كرد در حالی كه تقريبا همه استان‌ها قرمز است و جمعيت كشور نيز بيش از ۹ برابر تهران است و احتمالا فوتی‌های كرونايی كشور بايد ۶ تا ۷ برابر تهران باشد.»

دبیرکل خانه پرستار ایران وزیر بهداشت را عامل مرگ ‌پرستاران می‌داند

در مورد واکسیناسیون نیز آمار شفافی وجود ندارد و مشخص نیست چند درصد از کادر درمان و افراد دارای اولویت واکسینه شده‌اند. وزارت بهداشت ایران آمار روزانه توزیع و تزریق واکسن را ارائه نمی‌دهد.

محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، نیز در گفتگو با پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی «رکنا» با اشاره به فوت هفت نفر از کادر پرستاری در یک ماه گذشته، وزیر بهداشت را به دلیل نامناسب بودن واکسیناسیون کادر درمان و «واکسینه نشدن بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور»، عامل مرگ ‌پرستاران دانست و خواستار محاکمه او شد.

روز یازدهم فروردین، مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت ایران، در مورد میزان واکسیناسیون کادر درمان گفته بود ۸۰ درصد از آنها واکسینه شده‌اند.

این در حالی است که آقای شریفی مقدم می‌گوید در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن شاید ۳۰ درصد از کادر درمان واکسینه شده باشند.

XS
SM
MD
LG