لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

کرونا در ایران؛ سرعت موارد بستری جدید نسبت به موج‌های قبلی، چهار برابر شد


بیمارستان شریعتی - تهران
بیمارستان شریعتی - تهران

از روز نوزدهم تا بیستم فروردین، ۲۲ هزار و ۴۷۸ بیمار جدید به شمار مبتلایان به کرونا در ایران افزوده شد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در این ۲۴ ساعت، ۱۵۵ نفر دیگر نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

افزایش ۸۲ درصدی مرگ و چهار برابر شدن سرعت بستری

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد شمار مرگ و میر کرونا در ایران طی هفته گذشته، افزایشی ۸۲ درصدی داشته است و تنها در یک هفته (از سیزدهم تا نوزدهم فروردین)، ۱۱۲۵ نفر جان خود را در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از افزایش ۳.۷ برابری سرعت موارد بستری نسبت به موج‌های دوم و سوم خبر داده است.

نهادهای داخلی ایران پیش‌بینی می‌کنند آمار واقعی سه برابر آمار رسمی باشد.

سرانجام ده روز محدودیت اعمال شد

پس از روزها اختلاف نظر در مورد تعطیلی سراسری و انتشار خبرهای ضد و نقیض در این رابطه، سرانجام ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از روز شنبه به مدت ده روز محدودیت اعمال خواهد شد.

این ستاد با تأکید بر این که محدودیت‌ها به معنای تعطیلی نیست، گفته است کارکنان اداره‌ها و سازمان‌ها در شهرهای قرمز با ۵۰ درصد نیرو و در شهرهای نارنجی با یک سوم نیرو باید فعالیت کنند.

در حال حاضر، ۸۵ درصد کشور در وضعیت پرخطر و یا بسیار پرخطر قرار دارند. در شهرهای قرمز که تعدادشان ۲۵۷ شهر است، تنها مشاغل گروه یک می‌توانند فعالیت داشته باشند.

پیشتر استاندار تهران گفته بود شهری چون تهران را که فعالیت‌های بین‌المللی در آن انجام می‌شود نمی‌توان قرنطینه کرد. این اظهارات او با انتقادهای زیادی از سوی کاربران فضای مجازی همراه شد.

مقصر موج چهارم کیست؟

این پرسشی است که این روزها زیاد در شبکه‌های اجتماعی شنیده می‌شود.

هر چند مقامات انگشت اتهام خود را بیشتر به سوی مردم نشانه گرفته‌اند، بسیاری معتقدند دولت می‌توانست با اعمال محدودیت‌های مسافرتی در تعطیلات نوروز از وخامت موج چهارم بکاهد.

تنها سه روز پیش، سخنگوی وزارت کشور ایران از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لغو تورهای ترکیه خبر داد. اما سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به ایسنا گفت هر چند تورهای گردشگری به مقصد ترکیه ممنوع شده، اما پروازها همچنان برقرار است.

در عین حال ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت، در گفتگو با صدا و سیما گفت افرادی در ستاد ملی کرونا با ممنوعیت مسافرتی مخالفت کردند؛ اما گفت نمی‌تواند اسامی آنها را بگوید.

XS
SM
MD
LG