لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

کرونا در ایران؛ رکورد روزانه مبتلایان برای سومین روز پیاپی شکسته شد |‌ قرنطینه تهران منتفی است


استاندار تهران می‌گوید نمی‌توان شهری چون تهران را که فعالیت‌های بین‌المللی در آن انجام می‌شود، قرنطینه کرد
استاندار تهران می‌گوید نمی‌توان شهری چون تهران را که فعالیت‌های بین‌المللی در آن انجام می‌شود، قرنطینه کرد

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از ۲۲ هزار و ۸۸۶ مبتلای جدید و ۱۸۵مورد مرگ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. آخرین باری که شمار جانباختگان در ۲۴ ساعت به این تعداد رسید، اول دیماه بود.

از اواسط دی تا سیزدهم فروردین، تنها سه روز، شمار مرگ سه رقمی شد اما از آن روز تا امروز، این رقم رو به افزایش است. نهادهای داخلی ایران پیش‌بینی می‌کنند آمار واقعی سه برابر آمار رسمی باشد.

قرنطینه تهران منتفی است

موضوع قرنطینه تهران در فضای مجازی و شبکه اجتماعی کلاب هاوس، بحث روز بود.

روز گذشته رسانه‌های داخل ایران، اطلاعیه وزارت بهداشت ایران را منتشر کردند که در آن گفته بود در صورت عدم تعطیلی دو هفته‌ای، احتمال افزایش آمار مرگ و میر به بالای ۶۰۰ نفر در روز وجود دارد. وزارت بهداشت بعدا این اطلاعیه را تکذیب کرد.

حالا نیز استاندار تهران می‌گوید نمی‌توان شهری چون تهران را که پایتخت کشور است و فعالیت‌های بین‌المللی در آن انجام می‌شود قرنطینه کرد و موضوع قرنطینه تهران منتفی است؛ اظهاراتی که با واکنش بسیاری از کاربران همراه شد.

روحانی می‌گوید مقصر آمریکا است

حسن روحانی؛ رئیس جمهوری ایران در واکنش به انتقادها از روند کند واکسیناسیون در کشور، آمریکا را مقصر دانست و ادعا کرد ایران به موقع سفارش خرید واکسن داده بود.

پیشتر سخنگوی «کواکس»، برنامه توزیع واکسن سازمان بهداشت جهانی به واشنگتن پست گفته بود هیچ منع قانونی بر سر خرید واکسن از سوی ایران وجود ندارد. از سوی دیگر ایالات متحده بارها گفته دارو مشمول تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌شود.

بسیاری تصمیم آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برای ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را دلیل اصلی عقب ماندن ایران از خرید واکسن‌های تأیید شده جهانی می‌دانند.

جهانپور می‌گوید شما واکسن نزن؛ اجباری نیست

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران در پاسخ به مرضیه صادقی، نویسنده که زیر پست او درخواست کرده بود واکسن ایرانی توسط سازمانی جهانی تأیید شود نوشت : «شما نزن، اجباری نیست.»

این واکنش با انتقادهای زیادی در فضای مجازی همراه شد.

آمار منتشر شده نشان می‌دهد ایران تاکنون ۱۲۴ هزار و ۱۹۳دز واکسن تزریق کرده است که با فرض بر اینکه هر کس نیاز به دو دز واکسن دارد، می‌توان گفت حدود ۰.۱ درصد از جمعیت کشور واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG