لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

آغاز موج پنجم کرونا در ایران؛ سیستان و بلوچستان قرنطینه شد و تهران از شنبه در «وضعیت قرمز» قرار می‌گیرد


دادستان زاهدان می گوید آمار کنونی کرونا در سیستان و بلوچستان را باید چند برابر کرد
دادستان زاهدان می گوید آمار کنونی کرونا در سیستان و بلوچستان را باید چند برابر کرد

اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت ایران که وضعیت شیوع کرونا را بر روی نقشه ایران دنبال می‌کند نشان می‌دهد حدود نیمی از استان‌ها با افزایش موارد بستری روبرو شده‌اند و از روز شنبه ۱۲ تیر، مناطق بیشتری از جمله تهران در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار می‌گیرند.

در حال حاضر، ۶۳ شهر کشور در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) ، ۱۸۴ شهر در وضعیت نارنجی (پرخطر)، و ۲۰۱ شهر در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.

آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد از نهم تا دهم تیرماه، ۱۴ هزار و ۳۰۳ مورد جدید ابتلا در کشور شناسایی شده است و ۱۲۵ نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

  • سیستان و بلوچستان تا شنبه قرنطینه شد

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران، از افزوده شدن هزار و ۱۷۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت تاکنون ‌هزار و ۵۹۵ نفر در این استان در اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

محمدهادی عباسی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان به «تجارت نیوز» گفته است که در دو موج قبلی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر مورد ابتلای روزانه بود، اما در این موج حدود ۱۷۰۰ مبتلا شناسایی می‌شوند.

در همین حال، مهدی شمس‌آبادی، دادستان زاهدان، معتقد است آمار کنونی کرونا در سیستان و بلوچستان را باید چند برابر کرد؛ چرا که به گفته او «بسیاری از مردم اصلا اعتقادی به دکتر ندارند و به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند یا در روستاها بیمار می‌شوند و فوت می‌کنند و جزو آمار نمی‌آیند.»

  • وزارت بهداشت تیم «واکنش سریع» اعزام کرد

در هفته‌های گذشته، مقامات سیستان و بلوچستان ضمن هشدار نسبت به وقوع «فاجعه انسانی» در این استان از وزارت بهداشت درخواست کمک کرده بودند. در نهایت، وزارت بهداشت، «تیم واکنش سریع» به آنجا فرستاد.

حمید سوری، مسئول «کمیته کشوری واکنش سریع کووید-۱۹» وزارت بهداشت، شیوع گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا از جمله گونه‌هایی که در هند و آفریقای جنوبی مشاهده شده است را از عوامل «رساندن تعداد موارد مثبت این موج به بیش از ۳ برابر موج‌های قبلی» در سیستان و بلوچستان دانسته است.

آقای سوری همچنین گفت: «در بازدیدی که زاهدان داشتم، هیچ نشانی از وضعیت قرمز ندیدم. با یک نگاه سرانگشتی از هر ۱۰۰ نفر، کمتر از نیمی از افراد ماسک زده بودند.»

XS
SM
MD
LG