لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

افزایش ده درصدی موارد ابتلا به کرونا در پایتخت ایران؛ تهران احتمالا قرمز می‌شود


تزریق واکسن چینی به بانوی ایرانی در مجموعه «ایران مال» (آرشیو)
تزریق واکسن چینی به بانوی ایرانی در مجموعه «ایران مال» (آرشیو)

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، روز چهارشنبه ۹ تیر از «احتمال قرمز شدن تهران» بر اثر افزایش موارد ابتلا به کرونا خبر داد.

به گزارش ایسنا، این مقام مسئول در ستاد کرونا با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی موارد بستری و سرپایی بیماران مبتلا به کرونا در پایتخت ایران گفت: «اگر روند افزایشی به همین شکل تا هفته آینده ادامه داشته باشد، تهران قرمز خواهد شد.»

آقای توکلی افزایش موارد بستری و سرپایی بیماران مبتلا به کرونا در تهران را به معنی آن دانست که «وارد موج پنجم کرونا شده‌ایم.»

در حالی که میلیون ها نفر از جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران در انتظار دریافت واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند، آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد تاکنون تنها یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۱۰ نفر، دز دوم واکسن را هم دریافت کرده‌اند و در واقع به طور کامل واکسینه شده‌اند.

یکشنبه این هفته عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، در مورد موج پنجم شیوع کرونا در ایران هشدار داده و گفته بود: «روند بیماری در کشور با شیبی آرام در حال افزایش است.»

این در حالی است که قرار است کنکور سراسری ورود به دانشگاه های ایران به زودی با حضور صدها هزار نفر از داوطلبان در سراسر ایران برگزار شود. موضوعی که باعث نگرانی بسیاری از خانواده ها و داوطلبان شده است.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، در این مورد ابراز خوشبینی کرده و گفته است: «طبیعتا پروتکل‌های لازم برای این مهم اندیشیده شده است و حتی شرایط برای داوطلبان مبتلا به کرونا و افراد بستری در بیمارستان‌ها درنظر گرفته شده و بعید است در این زمینه مشکل خاصی به وجود آید.»

کمبود واکسن های خارجی در کنار تردیدها در مورد کارایی و ایمن بودن واکسن های ایرانی باعث شده میلیون ها نفر در ایران همچنان در بیم و هراس ابتلا به بیماری کرونا باقی بمانند. در این میان، سالمندان به عنوان افرادی که در گروه «پرخطر» از نظر احتمال ابتلا قرار داند با شرایط خطرناک تری دست و پنجه نرم می کنند.

روزنامه «همشهری» روز گذشته در گزارشی میدانی از چندین مرکز واکسیناسیون در شهر تهران نوشت متقاضیان واکسن، گاه بین ۵ تا ۱۵ ساعت در صف‌های طولانی منتظر می‌مانند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پیشتر در یک سخنرانی ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده بود.

XS
SM
MD
LG