لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

کرونا در ایران – نقاط قرمز از جنوب به مرکز رسید؛ کنکور سراسری برگزار می‌شود


شمار افراد بستری شده در تهران افزایش یافته است
شمار افراد بستری شده در تهران افزایش یافته است

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران از گسترش شهرهایی که در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) کرونا به سر می‌برند از جنوب به مرکز کشور خبر داد.

به گفته خانم لاری، در حال حاضر ۳۲ شهر در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) ، ۱۷۴ شهر در موقعیت نارنجی (پرخطر) و ۲۴۲ شهر نیز در وضعیت زرد (خطر متوسط) هستند.

  • تهران در آستانه وضعیت قرمز

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفته است که شمار افراد بستری شده در تهران افزایش یافته و پایتخت، در آستانه وضعیت قرمز قرار دارد.

پیشتر، پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز با اشاره به وضعیت قرمز فیروزکوه و دماوند که در همسایگی تهران هستند گفت «در یک تا دو هفته آینده با موج جدیدی از بیماری در تهران مواجه خواهیم شد.»

دکتر طبرسی ضمن هشدار از آغاز موج پنجم کرونا در کشور گفته که ویروس نوع «دلتا» -که نخستین بار در هند مشاهده شد- در ایران نیز در حال چرخش است و هر شخص مبتلا به این نوع ویروس، قادر است ۸ تا ۱۲ نفر را درگیر کند.

  • برگزاری کنکور در وضعیت قرمز

کنکور سراسری دانشگاه‌ها نیز از روز چهارشنبه ۹ تیرماه تا شنبه ۱۲ تیرماه برگزار خواهد شد و تنها رئیس سازمان سنجش گفته است که ناظران وزارت بهداشت در شهرهای قرمز، «حساسیت بیشتری» نشان خواهند داد.

رئیس سازمان سنجش همچنین گفته است که ۱۲۸ داوطلب کنکوری به ویروس کرونا مبتلا هستند که باید در بیمارستان، کنکور بدهند.

  • آمار رسمی وزارت بهداشت ایران

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد از ششم تا هفتم تیر، ۱۲ هزار و ۳۵۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده است و ۱۴۰ نفر دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

XS
SM
MD
LG