لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

بیم از شیوع گونه «دلتا» ویروس کرونا در سراسر ایران؛ دادستان زاهدان نسبت به وقوع «سونامی مرگ» هشدار داد


یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستانی در تهران - آرشیو
یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستانی در تهران - آرشیو

رسانه های داخلی ایران روز چهارشنبه ۹ تیر از گسترش شیوع ویروس کرونا از استان های جنوبی ایران به مناطق مرکز و شمال ایران خبر داده و نوشتند موج پنجم کرونا که از مدتی پیش درباره آن هشدار داده می شد بالاخره از راه رسیده است. بر اساس این گزارش ها، دو برابر شدن شمار شهرهای قرمز در نقشه کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته نشان‌دهنده وجود موج پنجم کرونا در ایران است.

دکتر کاظم عطاری، پزشک و محقق دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا، به صدای آمریکا می‌گوید برآورد مسئولان از شیوع موج جدید کرونا غیرواقعی است و وزارت بهداشت ضعیف عمل کرده است.

همچنین علیرضا ناجی، رییس موسسه تحقیقات ویروس شناسی، در گفتگو با روزنامه ایران با اشاره به قدرت سرایت بالای گونه «دلتا» ویروس کرونا و مقاومت آن نسبت به واکسن گفته که در عین حال پوشش واکسیناسیون در کشور نیز بالا نیست و این می‌تواند به وضعیت خطرناکی در روزهای آینده منجر شود.

به گفته کاظم عطاری، مافیای دارو یکی از عوامل ایجاد بحران فعلی است و همزمان درباره کارایی واکسن‌های کرونای ایرانی نیز تردیدهای جدی وجود دارد.

روزنامه همشهری به نقل از مهدی شمس آبادی، دادستان زاهدان، در باره وضعیت بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان نوشته است وزیر بهداشت و کارشناسان باید در استان حضور پیدا کنند و سیستان و بلوچستان را مثل تهران بدانند، در غیراین صورت سونامی مرگ از این استان به کل ایران می‌آید.

محمدرضا محبوب فر، کارشناس حوزه سلامت، به تازگی در روزنامه آرمان ملی در مطلبی با عنوان بازار رنگارنگ واکسن نوشت، موج اول بیماری به‌خوبی مدیریت نشده و بیشتر از ۱۸ ماه است که مرگ‌ و میر روزانه کرونا در کشور بالای ۱۰۰ نفر و سه رقمی است.

به نوشته این کارشناس حوزه سلامت، «در حالی که کرونا در بسیاری از کشورها در حال ریشه‌‌کنی است و زنجیره انتقال قطع شده است، اما در ایران پیک‌‌های بعدی از راه می‌رسد و تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر در کشور به علت ابتلا به کرونا درگذشته‌‌اند؛ اما واکسن‌‌های متنوع ایرانی یکی یکی رونمایی می‌شوند و کرونا همچنان جولان می‌دهد.»

بر اساس آمارهای رسمی، مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۸۴ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است. آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

XS
SM
MD
LG