لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

موج پنجم کرونا در ایران؛ سخنگوی ستاد کرونا از قرمز شدن وضعیت ١٠ شهر در استان تهران خبر داد


آرشیو
آرشیو

سخنگوی ستاد کرونای ایران ضمن هشدار دادن نسبت به «درگیری بالای» اکثر استان‌ها با سویه دلتای ویروس کرونا، از قرمز شدن وضعیت ده شهر در استان تهران خبر داد.

مقامات ایران از شیوع نوع دلتای کرونا در سراسر کشور خبر داده اند که آن را موج پنجم خوانده‌اند. به گزارش رویترز با اضافه شدن ۳۰ شهر از هفته گذشته، اکنون، ۹۱ شهر در وضعیت قرمز قرار گرفته اند. بنا بر اعلام وزارت بهداشت ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در همین حال به گفته ستاد کرونا تا کنون هفت میلیون واکسن کرونا توزیع شده و تنها دو میلیون نفر، یعنی کمتر از ٢ درصد جمعیت ٨٣ میلیونی کشور، هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

اما به استناد دانشگاه آمریکایی جانزهاپکینز، در کشور ۸۵ میلیون نفری ترکیه بیش از ۱۵ میلیون نفر کاملا در برابر کرونا واکسینه شده‌اند. مقام‌های ایران تحریم‌های آمریکا را مقصر روند کُند واکسیناسیون معرفی می‌کنند. اما کارشناسان، مقامات جمهوری اسلامی و شبکه مافیایی دارو را عامل اصلی این معضل می‌دانند.

کاظم عطاری، پزشک و پژوهشگر دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا، در این ارتباط می‌گوید: «واقعیت این است که تا زمانی که مافیا دست انداخته باشد، به سیستم بهداشت و درمان اجازه نمی دهد برنامه درستی برای این موضوع صورت بگیرد. ماه‌ها واکسیناسیون کشور و ورود واکسن به بهانه‌های مختلف از جمله معطل ماندن برای تولید واکسن داخلی معطل ماند و در وضعیت مبهمی قرار داشت. بعد از آن حتی بعد از آن که تایید شد واکسن تولید داخل می‌بینیم باز هم این در شرایطی نیست که بتواند نیازهای داخل رو برآورده بکند.»

به استناد دانشگاه جانز هاپکینز بالاترین شمار جان باختگان کووید ١٩ در خاورمیانه، در ایران ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG