لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

جروزالم پست: ارتش اسرائیل خواستار پاسخ به حمله ایران به «مرسر استریت» است؛ سیاستمداران دیپلماسی را ترجیح می‌دهند


 نفتکش «مرسر استریت»
نفتکش «مرسر استریت»

در حالی که ارتش اسرائیل هشدار می‌دهد برای جلوگیری از حملات آینده باید به حمله ایران به نفتکش «مرسر استریت» پاسخ داد، سیاستمداران این کشور نگران هستند که هرگونه پاسخ نظامی، به تلاش‌های سیاسی علیه ایران آسیب برساند.

به گزارش «جروزالم پست»، هفته گذشته مذاکراتی میان مقامات ارشد سیاسی، ارتش، و سازمان موساد درباره تحرکات دریایی و فعالیت‌های ایران علیه کشتی‌های متعلق به اسرائیل برگزار شد.

به گفته اعضای ارشد ستاد کل ارتش و نیروی دریایی اسرائیل، این کشور تلاش‌های سیاسی خود علیه ایران را به پایان رسانده است و بنابراین، باید به حمله اخیر ایران به نفتکش «مرسر استریت» پاسخ نظامی داده شود.

به نوشته این روزنامه، منابع ارشد ارتش اسرائیل می‌گویند که «نباید به رژیم آیت‌الله‌ها اجازه حمله به نفتکش‌های اسرائیلی داده شود؛ زیرا چنین امری می‌تواند در آینده به منافع اسرائیل آسیب جدی بزند و کشتی‌های غیرنظامی را در خطوط کشتیرانی سراسر جهان به مخاطره بیاندازد.»

این منابع در عین حال خاطرنشان کردند که بر اساس نشانه‌های موجود، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب در صورتی که تغییر غیرمنتظر‌ه‌ای رخ ندهد، در هفته‌های آینده از سر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، سیاستمداران اسرائیلی در حال حاضر خواستار آرام کردن‌ شرایط و ابراز رضایت از محکومیت ایران توسط بریتانیا و آمریکا هستند؛ زیرا یک واکنش نظامی، به تلاش‌های سیاسی جاری علیه ایران لطمه می‌زند و می‌تواند منجر به رهایی این کشور از انتقادها پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای شود.

البته به گفته منابع آگاه از جلسه مقامات ارشد اسرائیلی، در صورت طرح اطلاعات نگران‌کننده جدید درباره ایران، احتمال تغییر نگرش سیاستمداران اسرائیلی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG