لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۷

گزارش نهایی سنتکام: پهپادی که «مرسر استریت» را هدف قرار داده در ایران تولید شده است 


کشتی تجاری مرسر استریت
کشتی تجاری مرسر استریت

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس بررسی کارشناسان، پهپادی که کشتی «مرسر استریت» را هدف قرار داده، در ایران تولید شده است.

بیانیه سنتکام می‌گوید یافته‌های کارشناسان آمریکا مورد تایید کارشناسان مواد انفجاری بریتانیا و اسرائیل هم قرار گرفته است. در جریان حمله به این کشتی دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی کشته شدند.

سنتکام در این بیانیه که روز جمعه ۱۵ مرداد منتشر شد، اعلام کرد متعاقب حمله پهپاد مجهز به مواد انفجاری به کشتی بازرگانی مرسر استریت، کارشناسان بررسی انفجار از ناو «یو‌اس‌اس رونالد ریگان» به کشتی مرسر استریت رفتند تا بقایای انفجار را بررسی و با خدمه مصاحبه کنند.

نتیجه این بررسی‌ها نشان می‌دهد در تاریخ ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) خدمه دو حمله ناموفق پهپادی را گزارش کردند و اعلان خطر فرستادند. بقایای یافت شده از یک پهپاد در آب و آثار اصابت این را تایید می‌کند. بر اساس این بررسی، خسارت جدی در سومین حمله یک روز بعد، در ۳۰ ژوئیه (هشتم مرداد)، انجام شد به این کشتی وارد شده است. در حمله سوم یک پهپاد مجهز به مواد انفجاری در مقیاس نظامی به کشتی اصابت کرده است.

این انفجار یک سوراخ حدود دو متری در محل حضور اتاق فرمان ایجاد کرده و به فضای داخلی به شدت آسیب رسانده است. آزمایش‌های شیمیایی انجام شده نوعی مواد منفجره ساخته شده با نیترات را نشان داده و مشخص کرده که این پهپاد برای ایجاد خسارت و خرابی دستکاری شده است.

کارشناسان انفجار بقایای پهپاد را بررسی کردند و دریافتند که تقریبا یکسان با دیگر نمونه‌هایی است که پیشتر از پهپادهای تهاجمی یک‌‌سویه ایران به دست آمده است. فاصله خط ساحلی ایران تا محل حملات با محدوده ثبت‌شده برای پهپادهای تهاجمی یک‌‌سویه ایران، مطابقت دارد. بقایای مواد انفجاری برای بررسی بیشتر به مقر یگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین منتقل شده و تحت بررسی قرار گرفته است. کارشناسان مواد انفجاری اسرائیل و بریتانیا هر دو شواهد را دیده و یافته‌های ایالات متحده را تایید کردند.

طبق بیانیه نهایی سنتکام، جمع‌بندی نهایی کارشناسان ایالات متحده این است که این پهپاد، در ایران تولید شده است.

حمله به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت که در آب‌های آزاد و در شمال دریای عرب صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، گروه‌های نیابتی‌ ایران در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG