لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

اولین مذاکرات هسته‌ای با ایران پس از پیروزی ابراهیم رئیسی یکشنبه در وین برگزار می‌شود


مذاکرات وین - آرشیو
مذاکرات وین - آرشیو

اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا، روز یکشنبه ۳۰ خرداد در پایتخت اتریش ادامه می‌یابد.

مذاکرات یکشنبه اولین گفتگو پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

تاکنون طرف‌های مذاکره‌کننده از دستیابی به پیشرفت‌هایی در این مذاکرات صحبت کرده‌اند. آمریکا به دنبال متقاعد کردن تهران به پیروی کامل از مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در ازای برداشتن تحریم‌های خود است که پس از خروج دولت دونالد ترامپ از آن توافق بر ایران اعمال شد.

از طرفی ایران خواستار برداشته شدن همه تحریم‌هایی است که دولت پیشین آمریکا با خروج از برجام بر جمهوری اسلامی اعمال کرد.

اثر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران بر روند مذاکرات هسته‌ای وین از جمله موضوعات مهمی است که در کانون توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است.

جوزپ بورل در توییتی ضمن استقبال از پیشرفت‌های حاصل شده طی هفته‌های گذشته، گفت تصمیمات دشوار همچنان باقی است. آقای بورل همچنین نوشت: «استفاده از فرصت سیاسی و انعطاف پذیری طرفین مهم است. با توجه به انتخابات امروز ریاست جمهوری ایران، من خواستار ادامه تعهد ایران شدم.»

سایت خبری آکسیوس روز جمعه ۲۸ خرداد به نقل از یک «مقام آمریکایی» نوشت دولت جو بایدن در آمریکا خواهان آن است که توافق برگشت به برجام با ایران، پیش از انتقال قدرت به دولت جدید ایران، صورت بگیرد.

به نوشته آکسیوس، این مقام آمریکایی گفته است که اگر مذاکرات به اوایل ماه اوت - یعنی زمان انتقال قدرت در ایران - کشیده شود، این امر «نگران کننده» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG