لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

انتقاد رئیس جمهوری آمریکا از وضعیت حقوق بشر در روسیه و چین 


جو بایدن در ایالت دلاور
جو بایدن در ایالت دلاور

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از وضعیت حقوق بشر در روسیه و چین انتقاد کرد.

آقای بایدن در مراسمی که در آستانه روز یادبود در ایالت دلاور برگزار شد، گفت: «تقریبا هر کشوری در جهان برپایه یک قومیت، مذهب، مکان جغرافیایی و نژادی تشکیل شده است. اما ما تنها کشوری هستیم که برپایه یک ایده بنا شدیم. ایده تساوی حقوق زن و مرد از بدو خلقت. ما در دنیا منحصر به فرد هستیم.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من به مدت دوساعتی، اخیرا با رئیس جمهوری چین، شی پن جینگ صحبت کردم و به صورتی شفاف گفتم که همواره در سراسر جهان درباره رعایت حقوق بشر صحبت می کنیم، زیرا این جزو سرشت ما است. من طی هفته های آینده با پوتین در ژنو ملاقات می کنم و من واضح به او می گویم که ما در برابر تضییع حقوق بشر دست بر روی دست نخواهیم گذاشت.»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۰ خرداد به نقل از دو رسانه روسی گزارش داد که سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفته است که آمریکا طی روزهای آتی پیش از دیدار رووسای جمهوری روسیه و آمریکا پیام هایی ناخوشایندی از مسکو دریافت خواهد کرد و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت مسکو قرار است تا پایان سال، بیست واحد نظامی مجهز به مرزهای غربی کشور اعزام کند تا پاسخی به تحرکات نظامی ناتو در غرب کشورش باشد.

مقامات روس توضیحات بیشتری ندادند. آمریکا نسبت به وضعیت زندان الکسی ناوالنی، یکی از رهبران اپوزیسیون پوتین به شدت از روسیه انتقاد کرده است. واشنگتن چین را به نسل کشی اقلیت مسلمان اویغور متهم کرده است.

قرار است جو بایدن و ولادیمیر پوتین در شانزدهم ژوئن، بیست وششم خرداد، در ژنو با هم دیدار کنند.

XS
SM
MD
LG