لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

قبل از ملاقات بایدن و پوتین؛ وزیران خارجه آمریکا و روسیه در ایسلند دیدار و گفتگو می‌کنند


آنتونی بلینکن در ایسلند - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن در ایسلند - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، قرار است روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت در حاشیه نشست وزیران کشورهای عضو «شورای شمالگان» در پایتخت ایسلند، دیدار و گفتگو کنند.

این دیدار، که اولین دیدار رو در روی دو دیپلمات ارشد آمریکا و روسیه به شمار می‌رود، در زمانی انجام می‌شود که تنش‌ها در روابط دو کشور در سطح بالایی قرار دارد.

دیدار بلینکن و لاوروف همچنین شرایط نشست برنامه‌ریزی شده برای ماه آینده میلادی میان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را آماده می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد نشست بعد از ظهر روز چهارشنبه میان وزیران خارجه فرصتی را برای سنجش این امر که آیا می‌توان با مسکو به روابطی «باثبات‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر» دست یافت،‌ فراهم می‌کند.

آنتونی بلینکن روز سه شنبه از جامعه جهانی خواست از نظامی کردن شمالگان (منطقه پیرامون قطب شمال) خودداری کنند. آمریکا در گذشته روسیه را متهم کرده بود که کشتی های خارجی را ملزم می‌کند برای عبور از آن منطقه اجازه بگیرند و بگذارند نیروهای روس وارد آن کشتی‌ها شوند، و نیز کشتی‌هایی را که به این درخواست‌ها عمل نکنند تهدید به اعمال خشونت می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ایسلند گفت روسیه «ادعاهای غیرقانونی» خود را به ویژه در ارتباط با کشتی های عبوری از راه دریایی شمال، پیش می برد. اظهارات او یک روز پس از آن بیان شد که لاوروف به کشورهای غربی هشدار داد که نسبت به شمالگان ادعای حقوقی نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG