لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

پرزیدنت بایدن بر تعهد آمریکا و ژاپن به همکاری در برابر چالش‌‌های چین تاکید کرد


نشست خبری مشترک رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید - ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
نشست خبری مشترک رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید - ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، عصر جمعه ۲۷ فروردین به وقت واشینگتن، در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید، گفت که دو کشور متعهد به همکاری با یکدیگر در مقابله با چالش‌های ناشی از چین و مسائل دیگر از جمله کره شمالی هستند.

یوشیهیده سوگا نخستین رییس دولت یک کشور خارجی است که پرزیدنت بایدن از آغاز دوره ریاست جمهوری خود در اول بهمن ماه گذشته تاکنون، به صورت حضوری و مستقیم با او دیدار می‌کند و پرزیدنت بایدن دیدار و گفت‌وگوهای امروز را «پربار» توصیف کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ایالات متحده و ژاپن دو دموکراسی نیرومند در منطقه هستند و ما نسبت به دفاع و ارتقای ارزش‌های مشترکمان، از جمله حقوق بشر و حاکمیت قانون، متعهد هستیم. ما با هم کار می‌کنیم تا ثابت کنیم دموکراسی‌ها همچنان می‌توانند در قرن بیست‌و‌یکم پیروز شوند.»

رییس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد آمریکا و ژاپن برای غلبه بر چالش‌های این دوران توانایی‌های خود را تقویت می‌کنند و به همکاری با یکدیگر در برخورد با چالش‌های چین و مسائلی مانند دریای شرقی چین، دریای جنوبی چین، و همچنین کره شمالی، متعهد هستند.

پرزیدنت بایدن همچنین اضافه کرد که دو طرف توافق کرده‌اند در حوزه فناوری، مانند نسل پنجم اطلاعات موبایل (۵جی)، زنجیره تولید نیمه‌رسانه‌ها، هوش مصنوعی، و محاسبات کوانتوم همکاری‌های‌شان را گسترش دهند.

XS
SM
MD
LG