لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

پیشنهاد دو میلیارد دلاری جف بزوس به ناسا برای گرفتن قرارداد «مأموریت ماه»


جف بزوس

جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل پیشین «آمازون»، با ارائه یک پیشنهاد جدید ناسا را غافلگیر کرد.

به گزارش رویترز، جف بزوس، میلیاردر مشهور آمریکایی که اخیرا یک سفر فضایی به مدار زمین را با موفقیت انجام داده است، روز دوشنبه اعلام کرد در صورتی که سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، قرارداد ساخت فضاپیما برای انتقال فضانوردان به کره ماه را به شرکت او، یعنی «بلو اوریجین»، واگذار کند او دو میلیارد دلار از هزینه این پروژه را خواهد پرداخت.

ناسا ماه آوریل گذشته قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری ساخت این فضاپیما برای اعزام فضانوردان به کره ماه تا سال ۲۰۲۴ را به شرکت «اسپیس اکس» واگذار کرد. اسپیس اکس متعلق به ایلان ماسک، رقیب میلیاردر جف بزوس، است.

ناسا در این مناقصه پیشنهاد یک شرکت پیمانکار امور دفاعی به نام «داینتیکس»، و نیز پیشنهاد بلو اوریجین که با همکاری شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «نورتروپ»، و «دریپر» ارائه شده بود را نپذیرفت.

ناسا کمبود بودجه، سوابق اثبات شده اسپیس اکس در مأموریت‌های فضایی، و عوامل مختلف دیگر را از جمله دلایل انتخاب این شرکت برای اجرای پروژه سفر به ماه دانست.

جف بزوس در نامه‌ خود به بیل نلسون، مدیر ناسا، گفت که بلو اوریجین در سال مالی کنونی دولت و سال‌های بعد از آن تا سقف دو میلیارد دلار هزینه‌های مرتبط با این پروژه فضایی را خواهد پرداخت و پولی از دولت دریافت نخواهد کرد.

جف بزوس
جف بزوس

او در ادامه افزود که بلو اوریجین یک قرارداد منسجم و با رقمی ثابت را از ناسا می‌پذیرد، و کلیه مخارج اضافی را نیز تقبل می‌کند.

جف بزوس در بخش دیگری گفت که ناسا به دلیل کمبود بودجه، از راهبرد اصلی خود برای استفاده از دو کارگزار برای این پروژه منصرف شد، ولی پیشنهاد جدید آن مشکل را برطرف می‌کند.

او در ادامه افزود: «بدون‌ رقابت، بلندپروازی‌های کوتاه مدت و بلند مدت ناسا به تأخیر می‌افتد، و در نهایت هزینه بیشتری خواهد داشت، و منافع ملی را تأمین نمی‌کند.»

سخنگوی ناسا ضمن تأیید دریافت نامه جف بزوس، از اظهار نظر در این رابطه به دلیل شکایت شرکت بلو اوریجین به اداره پاسخگویی دولت آمریکا خودداری کرد. بلو اوریجین از ناسا به دلیل اعطای قراداد به اسپیس اکس در شرایطی «غیرمنصفانه» شکایت کرده است.

انتظار می‌رود که اداره پاسخگویی دولت آمریکا نظر خود را درباره این پرونده اوایل ماه اوت اعلام کند. با این حال به گفته منابع آگاه، احتمال لغو قرارداد بسیار اندک است.

اسپیس ایکس هنوز واکنشی درباره پیشنهاد جف بزوس نداشته است.

XS
SM
MD
LG