لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

الجزیره: سوریه و عربستان سعودی در حال مذاکره برای بهبود روابط هستند


محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع پادشاهی عربستان سعودی
محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع پادشاهی عربستان سعودی

شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی می‌گوید عربستان سعودی و سوریه نزدیک به عادی‌سازی روابط دوجانبه هستند. افراد آگاه به این موضوع به شبکه الجزیره گفتند عربستان سعودی با هدف بیرون راندن ایران از سوریه، چنین حرکتی را در پیش گرفته است.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد منتشر شده و به نقل از منابع خود در «جنبش افسران آزاد» که از اپوزیسیون سوریه است، می‌گوید عربستان سعودی فضای سیاسی نسبت به سوریه را تغییر داده و تمایل به تماس دوباره با بشار اسد دیده می‌شود.

یک مقام آگاه سوری هم گفته محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی برای پایین آوردن تنش‌ها با جمهوری اسلامی ایران، تمایل به همکاری با سوریه دارد.

این گزارش می‌گوید محمد بن سلمان به تیم خود گفته به سوریه اطمینان دهند که او تغییر رژیم و جایگزینی بشار اسد نمی‌خواهد ولی به عنوان یک کشور عرب و برادر، باید طبیعتا به عربستان سعودی نزدیک باشد. طبق این گزارش، عربستان می خواهد سوریه را به سمت ریاض نزدیک کند و از تهران دور کند.

جنگ داخلی سوریه در حالی وارد یازدهمین سال شده که ایران و روسیه، از حامیان جدی حفظ بشار اسد در قدرت در سوریه هستند. به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ سوریه جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۰ میلیون نفر از خانه و زندگی خود آواره شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در یک جلسه‌ شورای امنیت گفته بود تنها راه‌حل پایدار برای جنگ سوریه راه‌ حل سیاسی و مبتنی بر قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.

XS
SM
MD
LG