لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۵

بشار اسد برای ۷ سال دیگر در رأس قدرت سوریه باقی ماند


بشار اسد و همسرش اسما در یک مرکز اخذ رأی در شهر دوما در غوطه شرقی
بشار اسد و همسرش اسما در یک مرکز اخذ رأی در شهر دوما در غوطه شرقی

بشار اسد در انتخاباتی که مخالفان او، ایالات متحده و کشورهای اروپایی آن را جعلی خوانده و مشروعیت آن را زیر سئوال برده‌اند، به پیروزی رسید و برای چهارمین بار و یک دوره هفت ساله دیگر رئیس جمهوری سوریه شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، حموده صباغ رئیس مجلس سوریه شامگاه پنجشنبه ۶ خرداد در یک نشست خبری در دمشق نتایج انتخابات روز چهارشنبه را اعلام کرد و گفت بیش از ۱۴ میلیون نفر، حدود ۷۸ درصد واجدین شرایط، در آن شرکت کردند.

علاوه بر بشار اسد دو نامزد دیگر نیز در این رأی‌گیری که ۱۷ ساعت به طول انجامید شرکت داشتند و بنا بر اعلام صباغ، رئیس جمهوری فعلی توانست با کسب ۹۵.۱ درصد کل آرای مأخوذه، بار دیگر در مقام خود باقی بماند.

مقام‌های آمریکایی و اروپایی می‌گویند این رأی‌گیری در تناقض با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است، ناظران مستقل بین‌المللی و نمایندگان تمامی گروه ها و مردم سوریه در آن حضور نداشتند و مشروعیت ندارد.

پیروزی اسد در این انتخابات که مخالفان او آن را ساختگی، نمایشی و فرمایشی خوانده‌اند، قابل پیش‌بینی بود. بیش از ۵ میلیون پناهنده سوری در کشورهای اطراف سوریه به‌سر می‌برند و بسیاری از آنها از رأی دادن خودداری کردند.

XS
SM
MD
LG