لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

عراق برای حل اختلافات مربوط به منابع آبی مشترک با ایران و سوریه گفت‌و‌گو می‌کند


عراق - مه ۲۰۲۱
عراق - مه ۲۰۲۱

دولت عراق می‌گوید برای دریافت سهم خود از منابع آبی مشترک با ایران و سوریە، بە زودی گفتگو با آن دو کشور همسایه را آغاز می‌کند.

سوران خاطری، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، در گزارشی در همین رابطه می‌گوید حدود ۴۲ رودخانە فصلی و دائمی مشترک بین ایران و عراق وجود دارد کە بە گفتە مقامات عراق، به دلیل سدسازی‌های ایران در حال خشک شدن هستند.

عراق ایران را متهم می‌کند کە با ایجاد سد و انحراف مسیر طبیعی رودخانە‌های مشترک بین دو کشور، قوانین آب های بین المللی را نقض کردە است؛ اتهامی کە ایران آن را رد می کند.

بنا بر گفتە‌ھای کشاورزان منطقە، آب رودخانە زاب کوچک از هفت سال پیش تاکنون ٧٠ درصد کم شدە است. اما مردم این منطقە می‌گویند که ترس واقعی‌شان از زمانی است کە «سد سردشت» بە بھرە‌برداری کامل برسد و آنها مجبور شوند به دلیل نبود آب، کشاورزی را کنار بگذارند.

سیروان، زاب کوچک، و اروند رود از رودخانە‌های دائمی مشترک بین ایران و عراق هستند و روی همە این رودخانە‌ها سد احداث شدە است. تاکنون فقط بر روی رودخانە سیروان، کە از استان‌های کردستان و کرمانشاە عبور می‌کند، پنج سد ساخته شده است.

محمد امین فارس، معاون کمیسیون کشاورزی و منابع آب در مجلس عراق، می‌گوید: ‌«این سدسازی‌ها نە فقط بر اقلیم کردستان، بلکە بر آب شرب و کشاورزی شهرهای مرکز و جنوبی عراق، هم تاثیر منفی گذاشتە است. مشکل اصلی مسدود کردن مسیر طبیعی این رودخانە‌ها و انحراف آنها توسط کانال بە داخل خاک ایران است.»

گفت‌و‌گوهای رسمی ایران و عراق بر سر منابع آبی مشترک از سال ٢٠٠٣ آغاز شدە است. مقامات عراق می‌گویند گرچە ایران تاکنون پاسخی ندادە، اما تنها راە حل این مشکل گفتگوهای مسالمت‌آمیز است. محمد کریم خفاجی، وزیر کشاورزی و منابع آب عراق، قرار است بە زودی در چارچوب این گفتگوها بە ایران سفر کند.

XS
SM
MD
LG