لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

وزیر دفاع آمریکا: اوکراین سرگرم «رویارویی استراتژیک» با روسیه است


در حالی‌که به گفته لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیروهای اوکراینی ـ با تاکتیک حفظ نیروی انسانی و تجهیزات ـ در حال «رویارویی استراتژیک» با تهاجم روسیه، هستند، سرویس امنیت فدرال روسیه می‌گوید آثار مواد منفجره را در یک کشتی، که قبلا در اوکراین پهلو گرفته بوده، در مسیر ترکیه به روسیه کشف کرده است.

همچنین صدای آمریکا به نقل از اوله کیپر، فرماندار منطقه خبر داد که حمله موشکی پنجشنبه نیروهای روسیه به منطقه اودسا منجر به کشته شدن یک نفر و آسیب رساندن به ساختمان امنیتی، تجهیزات پایانه بار و دو خودرو شده است.

یک مقام اوکراینی هم تایید کرد که این حمله موشکی از یک زیردریایی روسیه در دریای سیاه انجام شده است.

همزمان در حالی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در جریان بازدید از دنیپرو در مورد مسائل «تامین نظامی» و تقویت «دفاع هوایی» صحبت می‌کرد، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که یک موشک‌ و هشت پهپاد شلیک شده توسط روسیه را رهگیری و سرنگون کرده‌اند.

در شرایطی‌ که بمباران‌های روسیه خسارات سنگینی بر مکان‌های فرهنگی اوکراین و پایانه‌ها و انبار‌های صادراتی غلات وارد می‌آورد، این خسارات، روز چهارشنبه در جلسه غیر معمول «شورای امنیت» سازمان ملل متحد مورد بحث قرار گرفت.

بر اساس گزارش یونسکو، از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲، درگیری به شدت بر مکان‌های فرهنگی تاثیر گذاشته است، به طوری که حداقل ۲۷۴ مکان فرهنگی از جمله ۱۱۷ مکان مذهبی آسیب دیده‌اند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «ضدحمله اوکراین به بن بست نرسیده است، حتی اگر با سرعت کافی به‌پیش نرود.»

به گزارش رویترز، کربی این اظهارات را در پاسخ به پرسشی درباره سرعت ضدحمله اوکراین در یک نشست خبری بیان کرد و در ادامه افزود: «ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز اذعان کرده که ضد حملات به آن سرعتی که انتظار دارد پیش نمی‌رود.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که واشنگتن «اطمینان خواهد یافت که آنها (اوکراینی‌ها) انواع ابزارها و قابلیت‌های مورد نیاز برای ادامه حرکت را در اختیار دارند.»

XS
SM
MD
LG