لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

خطر «آدم‌ربایی و قتل» توسط ماموران ایران؛ اسرائیل از شهروندانش خواست به ترکیه نروند


ترکیه.
ترکیه.

اسرائیل روز دوشنبه از شهروندان خود خواست به استانبول سفر نکنند یا اگر در آنجا هستند فورا به اسرائيل بازگردند و اگر دلیل مهمی ندارند به طور کل از سفر به ترکیه خودداری کنند.

اسرائيل همچنین هشدار به اتباع خود در مورد سفر به ترکیه را که در تاریخ ۳۰ مه صادر کرده بود تشدید کرد.

اسرائيل می‌گوید این هشدارها برای آن است که ایران برای کشتن یا ربودن اسرائیلی‌هایی که برای گردش به ترکیه رفته‌اند تلاش می‌کند.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، روز دوشنبه گفت که «تلاش عظیم» نیروهای امنیتی اسرائیل «زندگی اسرائیلی‌ها را در هفته‌های اخیر» نجات داده است و از دولت ترکیه برای کمک در این زمینه تشکر کرد.

او جزئیات بیشتری ارائه نکرد. اما یک مقام امنیتی اسرائیل به رویترز گفته است ترکیه چندین نفر را که مظنون هستند از «عوامل» سپاه پاسداران باشند، دستگیر کرده است.

با این حال لاپید در پیامی گفت: «ما از اسرائیلی‌ها می خواهیم که به استانبول پرواز نکنند - و اگر دلیل حیاتی ندارید، به ترکیه پرواز نکنید. اگر در حال حاضر در استانبول هستید، در اسرع وقت به اسرائیل بازگردید.»

او گفت اسرائيلی‌های که برای گردش در سفر هستند در معرض خطر آدم‌ربایی و قتل قرار دارند.

لاپید همچین گفت: «من می‌خواهم از اینجا پیامی را به ایرانی‌ها نیز بفرستم. هرکسی که به اسرائیلی‌ها آسیب برساند تاوان آن را پرداخت خواهد کرد. بازوی بلند اسرائيل آنها را هر جا که باشند خواهد گرفت.»

در ایران، شماری از مقامات ارشد نظامی در حملاتی که به طور گسترده گمان می‌رود کار اسرائيل است، کشته شده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی هر بار وعده داده‌‌اند که انتقام آن قتل‌ها را خواهند گرفت. از جمله این قتل‌ها، ترور حسن صیاد خدایی، از فرمانده‌هان سپاه پاسداران است. اسرائیل بر اساس یک قاعده کلی دست داشتن در این قتل‌ را تائید یا رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG