لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

وزیر امور خارجه عراق: اجازه نمی‌دهیم ایران در امور داخلی ما دخالت کند


فواد حسین، وزیر امورخارجه عراق - آرشیو
فواد حسین، وزیر امورخارجه عراق - آرشیو

وزیر امورخارجه عراق می‌گوید که روابط کشورش با ایران «از مرحله سکوت به مرحله صراحت» رسیده است.

فواد حسین، وزیر امورخارجه عراق، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه تلویزیون مصری «الغد» که روز دوشنبه پخش شد تاکید کرد که «تهران اکنون زبان جدیدی از سوی بغداد می‌شنود که مسبوق به سابقه نیست.»

فواد حسین در این گفت‌وگو اظهار داشت که «ما به ایرانی‌ها گفته‌ایم که به همکاری و فعالیت مشترک نیاز داریم، اما نیازمند دخالت ایران نیستیم.»

وزیر امور خارجه عراق درباره دخالت ایران در امور عراق نیز گفت: «ما به ایران اعلام کرده‌ایم که در زمینه‌های زیادی اشتراکات دینی، تجاری، و اقتصادی داریم و به همکاری مشترک نیاز داریم. اما دخالت از سوی ایران را پذیرا نیستیم.»

فواد حسین تاکید کرد که عراق اجازه نمی‌دهد در امور داخلی‌اش دخالت شود.

جمهوری اسلامی نفوذ زیادی در میان گروه‌های شیعی در عراق دارد و متهم است که از طریق گروه‌های نیابتی خود در امور داخلی این کشور مداخله کرده است.

فواد حسین همچنین با اشاره به این که عراق در گذشته ضعیف و دچار مشکلات داخلی بوده است تصریح کرد که به رغم استقبال این کشور از ائتلاف، پذیرای مداخله در امور داخلی‌اش نیست، کما این که هیچ کشور مستقلی نمی‌تواند چنین چیزی را بپذیرد. او تصریح کرد که سیاست خارجی عراق دیگر تابع هیچ کشوری نیست.

وزیر امور خارجه عراق در این گفت‌وگوبا اشاره به مشکلات اقلیمی و گسترش خشکسالی به صراحت درباره مداخلات خارجی در این کشور نیز صحبت کرد و از رایزنی‌های خود با مقامات ایرانی در این خصوص اشاره کرد.

او گفت که «دولت عراق اقداماتی برای مقابله با این مشکل برداشته است اما این مشکل را باید با ما به همکاری مشترک با کشورهای همجوار و منطقه‌ حل کرد.»

وی پیشتر نیز با انتقاد از اقدام ایران در حمله به اهدافی در اربیل، ادعاهای ایران درباره بمباران مرکز سازمان امنیت اسرائیل، موساد، در آن شهر را رد کرده و ادعای ایران مبنی بر ارسال پرونده مربوط به حضور نیروهای اسرائیلی برای نهاد اطلاعاتی عراق پیش از آغاز حمله موشکی را «ساختگی» خوانده بود.

XS
SM
MD
LG