لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

مشاور امنیت ملی آمریکا با همتای اسرائيلی خود درباره ایران گفت‌و‌گو کرد


 جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا - آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا - آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز چهارشنبه در واشنگتن دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کردند.

آنها در کاخ سفید و در «گروه مشورتی ایالات متحده و اسرائيل» جلسه‌ای را برگزار کردند. کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست نمایندگان ارشد سیاست خارجی، دفاعی و سازمان‌های اطلاعاتی مربوط‌ نیز حضور داشتند.

کاخ سفید می‌گوید که مقامات آمریکایی و اسرائیلی متعهد شدند تا تلاش‌های دو کشور را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، و بازدارندگی در خصوص فعالیت‌های تهاجمی منطقه‌ای ایران، هماهنگ کنند.

دو طرف برای دستیابی به این دو هدف گام‌های اقتصادی و دیپلماتیک، و همکاری‌های جاری بین ارتش‌های آمریکا و اسرائیل را بررسی کردند.

بیانیه کاخ سفید می‌گوید مقامات ایالات متحده و اسرائیل متعهد شدند که در خصوص اهداف مشترک از نزدیک به هماهنگی ادامه دهند و در برابر تمامی تهدیدات علیه امنیت ملی خود، متحد بمانند.

گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای برجام که برنامه هسته‌‌ای ایران را در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی محدود می‌کند چندین ماه است که بر سر اصرار تهران برای خروج نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آمریکا متوقف شده است. اسرائيل بارها نگرانی خود را درباره احیای این توافق اعلام کرده است.

رسانه‌های اسرائيلی گزارش داده‌اند که نیروی هوایی این کشور سه‌شنبه شب با به کارگیری ده‌ها جت جنگنده رزمایشی هوایی را بر فراز دریای مدیترانه انجام داد که یک شبیه‌سازی از «حمله‌ای گسترده» به «تاسیسات هسته‌ای ایران» است.

XS
SM
MD
LG