لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

پایان نشست صلح اوکراین در عربستان؛ چین از ادامه گفتگوها استقبال کرد


بن سلمان و زلنسکی در نشست جده
بن سلمان و زلنسکی در نشست جده

نشست دوروزه مقامات حدود چهل کشور در جده عربستان سعودی برای یافتن چارچوبی برای صلح در اوکراین در حالی به پایان رسید که چین از ادامه مذاکرات حمایت کرده است.

به گزارش گاردین، این نشست که در جده برگزار شد، پس از نشست مشابه در کپنهاگ در اوایل تابستان امسال، دومین نشست در نوع خود بوده است.

هدف این نشست‌ها تهیه پیش‌نویسی برای چگونگی پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین بوده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی این نشست را سازنده خواند و اعلام کرد که امیدوار است این ابتکار به «اجلاس صلح» رهبران جهان در پاییز امسال منجر شود، تا اصول را بر اساس فرمول ۱۰ ماده‌ای خود برای حل و فصل تایید کنند.

در این گفتگوها، روسیه حضور نداشته ولی نمایندگان ویژه آمریکا، هند، اتحادیه اروپا و چین حاضر بوده‌اند.

فرمول صلح ۱۰ ماده‌ای که توسط زلنسکی تهیه شده است شامل احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین و احیای اصول سازمان ملل و پایبندی به قوانین بین‌المللی است.

یک منبع از هیئت اوکراینی به شبکه‌های خبری العربیه و الحدث گفت که این پیشنهادها توسط چندین کشور حمایت شده است.

رئیس هیات مذاکره کی‌یف، روز جمعه ۱۳مرداد، گفت: «گفتگوهایی در آخر هفته در عربستان با هدف یافتن یک راه حل صلح‌آمیز برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین آغاز می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی افزود: «ممکن است این نشست با مشکلاتی روبرو شود، اما کی‌یف با قانع کردن کشورهای بیشتر به فرمول صلح خود، به پایان مسالمت‌آمیز این جنگ امیدوار است.»

آندری یرماک، فرستاده اوکراین در این مذاکرات، اواخر روز جمعه در یک مصاحبه تلویزیونی که در تلگرام او منتشر شد، گفت: «ما اختلافات زیادی داریم و مواضع مختلفی شنیده‌ایم، اما مهم این است که اصول ما مشترک باشد.»

در همین حال اسپوتنیک نوشت: «کرملین بر نشست عربستان سعودی درباره اوکراین نظارت خواهد کرد، باید دید چه اهدافی در نظر گرفته شده است.»

وزارت خارجه روسیه هم در اظهار نظر درباره مذاکرات جده، اعلام کرد که تصمیم‌گیری درباره بحران اوکراین در سطح سیاسی بدون مشارکت روسیه پوچ و بی معنی است.

XS
SM
MD
LG