لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

فیلم «باربی» همچنان خبرساز است؛ اکران فیلم در کویت و لبنان ممنوع شد


هواداران باربی در دبی در روز اول اکران فیلم باربی در خارومیانه برای عکس گرفتن در جعبه باربی در صف ایستاده‌اند، امارات متحده عربی - ۱۰ اوت ۲۰۲۳ (۱۹ مرداد ۱۴۰۲)
هواداران باربی در دبی در روز اول اکران فیلم باربی در خارومیانه برای عکس گرفتن در جعبه باربی در صف ایستاده‌اند، امارات متحده عربی - ۱۰ اوت ۲۰۲۳ (۱۹ مرداد ۱۴۰۲)

اکران فیلم «باربی» روز پنجشنبه ۱۹ مرداد، در سینماهای شماری از کشورهای خاورمیانه آغاز شد. در این میان، کویت و لبنان پخش این فیلم را به اتهام آن‌که تهدیدی برای ارزش‌های سنتی محسوب می‌شود، ممنوع کرده‌‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این فیلم در مورد عروسک‌هایی که از نظر آناتومی، جنسیتی ندارند، حاوی هیچ گونه تمایلات جنسی آشکار یا حمایت از حقوق دگرباشان جنسی و جنسیتی نیست ولی اینطور به نظر می‌رسد، در منطقه‌ای که همجنس‌گرایی یک تابو است، پیام گسترده‌ آن در مورد شمولیت و برابری جنسیتی است که بیشتر باعث خشم شده است.

بنا بر بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی کویت «کونا» منتشر کرد، این کشور چهارشنبه شب ممنوعیت اکران «باربی» را اعلام کرد. در این بیانیه، بدون این که توضیح بیشتری داده شود، آمده است که این فیلم «عقاید و باورهایی را که با جامعه و نظم عمومی کویت بیگانه است» ترویج می‌کند.

در لبنان نیز، محمد مرتضی، وزیر فرهنگ، گفت که این فیلم «در تضاد با ارزش‌های اعتقادی و اخلاقی» و «ترویج همجنس‌گرایی و تغییر جنسیت» است. درخواست او برای منع اکران این فیلم به آژانس امنیت عمومی لبنان که تحت نظر وزارت کشور است و به طور سنتی تصمیمات سانسور را به عهده دارد، ارسال شد.

این اقدام سر و صدای زیادی را در لبنان، کشوری که مدت‌ها همجنسگرایان مرد و زن از آزادی و پذیرش نسبی برخوردار بودند، ایجاد کرده است. جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی در لبنان در سال‌های اخیر تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است، چرا که گروه‌های قدرتمند اسلام‌گرا و راست افراطی مسیحی در بحبوحه بحران شدید اقتصادی نفوذ بیشتری در کشور پیدا کرده‌اند.

در سراسر خاورمیانه، بسیاری از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان روابط همجنس‌گرایان را «گناه» می‌دانند. در برخی از نقاط جهان عرب، اعضای جامعه دگرباشان دستگیر و به زندان محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG