لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

امارات متحده عربی با اکران فیلم «باربی» موافقت کرد


مارگو رابی و رایان گاسلینگ
مارگو رابی و رایان گاسلینگ

امارات متحده عربی پس از یک ماه تأخیر به دلیل مشکلات احتمالی محتوایی، سرانجام با اکران فیلم «باربی» در این کشور موافقت کرد.

مقامات اماراتی در مورد دلایلی که منجر به تأخیر اکران این فیلم که در سایر کشورهای عربی نیز روی داده است، توضیحی ندادند.

شورای رسانه‌ای امارات متحده عربی روز پنجشنبه سیزدهم مرداد، گفت که پس از انجام مراحل لازم مربوط به رعایت استانداردهای محتوای رسانه‌ای و رده‌بندی سنی این کشور، پروانه نمایش باربی را صادر کرده است.

باربی به کارگردانی گرتا گرویگ، با الهام از عروسک‌های باربی محصول شرکت «مَتِل»، ساخته شده است که شهرت جهانی دارند. مارگو رابی و رایان گاسلینگ از جمله بازیگران لایو اکشن شرکت برادران وارنر هستند.


حضور یک بازیگر ترنس در فیلم به عنوان باربی، و طرح برخی مسائل مرتبط با اقلیت‌های جنسی و جنسیتی می‌تواند مشکلاتی را در کشورهای عربی با اکثریت مسلمان ایجاد کند که همجنس‌گرایی و هویت تراجنسیتی را مغایر باورهای دینی خود می‌دانند.

در باربی، مارگو رابی در نقش اصلی و رایان گاسلینگ در نقش «کن» بازی می‌کنند. همچنین چندین بازیگر دیگر به عنوان «باربی‌ها» و «کن‌ها» از جمله هری نف، بازیگر ترنس اهل فیلادلفیا، که نقش یکی از باربی‌ها را بازی می‌کند، حضور دارند.

شرکت برادران وارنر درباره تأخیر اکران باربی در امارات متحده عربی اظهار نظری نکرد. مجید الفتیم، توزیع کننده فیلم‌های برادران وارنر در خاورمیانه نیز برای اظهار نظر در دسترس نبود.

هری نف
هری نف


در ژوئن سال گذشته، امارات و دیگر کشورهای عربی، ظاهراً به دلیل طرح برخی مضامین تراجنسیتی و امتناع استودیو از سانسور آنها، ابتدا انتشار انیمیشن «مرد عنکبوتی: آن‌سوی دنیای عنکبوتی» را به تعویق انداختند و سپس آن را ممنوع کردند.

در خاورمیانه محافظه‌کار، هرگونه «انحراف» از هنجارهای جنسی و جنسیتی سنتی منطقه، نوعی تابوشکنی است و در بسیاری از کشورها جرم محسوب می‌شود.

این روزها، فیلم «باربی» به یک پدیده فرهنگی، و اثری هیجان‌انگیز در گیشه تبدیل شده است و تنها در دو هفته نخست اکران در سینماها بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است. انتظار می‌رود که فروش فوق‌العاده باربی در هفته‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

این‌ مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG