لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

وزیر فرهنگ لبنان تحت فشار گروه‌های مذهبی و حزب‌الله خواستار ممنوعیت اکران «باربی» شد


 فیلم «باربی»
فیلم «باربی»

وزیر فرهنگ لبنان چهارشنبه خواستار ممنوعیت اکران فیلم «باربی» در این کشور به دلیل ترویج «همجنس‌گرایی» و مغایرت با ارزش‌های مذهبی شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، محمد مرتضی، وزیر فرهنگ لبنان توسط گروه‌های افراطی از جمله حزب‌الله حمایت می‌شود.

سید حسن نصرالله، رهبر این گروه مسلح شیعه، اخیرا حملات لفظی خود را علیه جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی در لبنان افزایش داده است. او در سخنرانی‌های خود با اشاره به متون اسلامی، خواستار مجازات اعدام برای آنها شده است.

به گفته وزیر فرهنگ لبنان، فیلم باربی «همجنس‌گرایی و دگرگونی جنسی» را ترویج می‌کند و در «تضاد با ارزش‌های اعتقادی و اخلاقی» از طریق کاهش اهمیت واحد خانواده است.

این نظر وزیر فرهنگ لبنان باعث شد تا بسام مولوی، وزیر کشور نیز به نوبه خود از کمیته سانسور امنیت عمومی، که زیر نظر وزارت کشور است و به طور سنتی مسئولیت سانسور را بر عهده دارد، بخواهد تا پیشنهاد خود را پس از بررسی فیلم اعلام کند.


لبنان، نخستین کشور عربی بود که هفته غرور همجنسگرایان را در سال ۲۰۱۷ برگزار کرد و به طور کلی به عنوان پناهگاه امنی برای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در خاورمیانه محافظه‌کار دیده می‌شود.

اما این موضوع اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تنش‌هایی را در لبنان ایجاد کرده است. بسام مولوی سال گذشته تصمیم گرفت تارویدادهای مروج «انحراف جنسی» در لبنان را ممنوع کند، اقدامی که به گردهمایی‌های دوستانه دگرباشان جنسی و جنسیتی اشاره دارد.

سید حسن نصرالله در سخنرانی ماه گذشته خود از مقامات لبنانی خواست تا ضمن مقابله با مواردی که به نظر او ترویج همجنس‌گرایی است، آنها را ممنوع کند. او گفت که همجنسگرایی یک «خطر قریب الوقوع» برای لبنان است و باید با آن «مقابله» شود. رهبر حزب‌الله لبنان بوضوع خواستار اعدام این افراد شده است.

سید حسن نصرالله
سید حسن نصرالله

کابینه لبنان سه‌شنبه پس از ملاقات با بچارا بوتروس الرعی، روحانی ارشد مسیحی این کشور از شهروندان خواست تا به ارزش‌های خانوادگی پایبند باشند. البته بصورت مشخص اشاره‌ای به اقلیت‌های جنسی ‌و جنسینی نشد.

ایمن مهانا، مدیر اجرایی بنیاد مدنی غیرانتفاعی سمیر قصیر، به رویترز گفت که اقدام محمد مرتضی در بحبوحه افزایش «موج تعصب» در لبنان صورت می‌گیرد.

مهانا گفت: «این بخشی از یک کمپین گسترده‌تر است که حزب‌الله، راست افراطی مسیحی، و دیگر رهبران مذهبی ارشد را در یک کمپین متمرکز علیه افراد دگرباش جنسی و جنسیتی گرد هم می‌آورد.»

فیلم باربی با بازی مارگو رابی و رایان گاسلینگ در نقش باربی و کن، از هنگام آغاز اکران جهانی خود در ۲۱ ژوئیه بیش از یک میلیارد دلار در سراسر جهان فروخته است و محبوبیت زیادی دارد.

XS
SM
MD
LG